Jak uporać się z problemem opadającej powieki?


Upływ czasu i inne przyczyny związane z trybem życia mogą przyczynić się do powstania opadającej powieki. Jest to jedna z pierwszych oznak starzenia się skóry. Sprawia ona, że twarz sprawia wrażenie smutnej, zmęczonej i mniej wyrazistej. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się tego problemu. Co warto wiedzieć o opadającej powiece i w jaki sposób możemy się jej pozbyć?

Problem opadającej powieki

Czym jest opadająca powieka i jakie są jej przyczyny?

Opadająca powieka, nazywana również podwójną powieką to problem dotyczący zarówno kobiet, jak i mężczyzn. O opadającej powiece mówimy, gdy górna powieka zasłania delikatnie tęczówkę naszego oka. U każdej osoby problem opadającej powieki może wyglądać inaczej, jednak z zasady sprawia ona, że twarz wygląda na zmęczoną, a oczy na nieustannie przymrużone. Nie dodaje ona urody, a dodatkowo może utrudnić nam funkcjonowanie.

Podstawową przyczyną pojawienia się opadającej powieki jest upływający czas. Gdy organizm się starzeje, produkuje on mniejsze ilości kolagenu i elastyny, które odpowiadają za gęstość, jędrność i prawidłowe napięcie skóry. Zmniejszona ilość tych substancji sprawia, że skóra staje się wiotka i pojawiają się też zmarszczki. Jest to szczególnie widoczne właśnie w przypadku powiek, ponieważ mamy tam bardzo cienką i delikatną skórę. Poza starzeniem się organizmu, istnieją też inne przyczyny, które mogą warunkować pojawienie się problemu opadającej powieki. Są to między innymi predyspozycje genetyczne, osłabione mięśnie, palenie papierosów, uszkodzenie nerwu i porażenie mięśni powiek. Istnieje kilka metod, które pozwolą pozbyć się opadającej powieki.

Makijaż, kremy i ćwiczenia

Jest to metoda, która nie zredukuje problemu w 100%, jednak pozwoli odrobinę zmniejszyć widoczność opadającej powieki. Celem makijażu jest optyczne powiększenie oka i podniesienie powieki. Potrzebna jest do tego odpowiednia aplikacja cieni. Cień w ciemnym kolorze umieszcza się w zewnętrznym kąciku oka, a jasny w kąciku wewnętrznym i środkowej części. Dodatkowo warto zastosować trick rozświetlający za pomocą naniesienia jasnego cienia pod sam łuk brwiowy.

Jeśli elementem makijażu są kreski na oku, warto je wykonać eyelinerem. Tak, aby kącik zewnętrzny oka był odrobinę podniesiony. Podkręcenie rzęs również sprawi, że zyskamy optyczne powiększenie oczu. Skutecznie od opadającej powieki odwracają uwagę również rzęsy – im dłuższe, tym lepiej. Należy również używać stosownych do wieku kremów nawilżających. Najlepiej, aby miały w swoim składzie jak największe stężenie kolagenu.

Ludzkie ciało potrzebuje ćwiczeń w każdym wieku. Nie inaczej jest również z oczami. Istnieją specjalne ćwiczenia, które pomogą nam zniwelować efekt opadającej powieki. Jednym z takich ćwiczeń jest szerokie otwieranie oka przez kilkanaście sekund, bez marszczenia czoła. Drugie ćwiczenie polega na przytrzymywaniu opuszkami palców miejsc na skroni tuż nad zewnętrznym kącikiem oka. Robimy to w taki sposób, aby przytrzymać oczy do skośnego wyglądu i powtarzać to seriami.

Zabieg chirurgiczny

Najbardziej skuteczną metodą pozwalającą na usunięcie problemu opadającej powieki jest zabieg chirurgicznej korekcji powieki. Nosi on nazwę plastyki powiek górnych lub blefaroplastyki. Z zabiegu takiego warto skorzystać w profesjonalnej klinice, specjalizującej się w tego typu zabiegach, takiej jak Pryzmat Okulistyka. Plastyka powiek górnych polega na przeprowadzeniu cięć i usunięciu problematycznych nadmiarów skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przeprowadzający blefaroplastykę dokonuje cięć w miejscach najbardziej zagłębionych, więc są one niewidoczne. Zabieg tego rodzaju pozwala na pozbycie się opadającej powieki nawet w dość dużym stopniu zaawansowania.

śr. ocena 5 / głosów 16