Jak skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu?


Nieprzyjemna woń w domu może wskazywać na zły stan powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych – co bywa poważnym problemem. Zapach nie tylko wpływa na komfort przebywania w danym miejscu, ale na dłuższą metę może mieć spore konsekwencje zdrowotne. W związku z tym warto zastanowić się nad domowym oczyszczaczem powietrza, który zapobiegnie syndromowi chorego budynku.

Powody nieprzyjemnego zapachu w domu

Nieprzyjemny zapach w domu to problem, który nie powinien być bagatelizowany – nie wystarczy bowiem użyć zapachowego odświeżacza w sprayu, który tylko pozornie zneutralizuje woń. Konsekwencją mogą być nawet dolegliwości zdrowotne, określane jako syndrom chorego budynku. Jest to zespół chorób, który wynika z przebywania w pomieszczeniu o złym stanie powietrza przez dłuższy czas. Objawia się to najczęściej podobnie jak w przypadku alergii, tzn. zapaleniem śluzówek, gardła, astmą oskrzelową itp. Ponadto towarzyszy temu gorsze samopoczucie, w tym bóle głowy, migreny, brak koncentracji, spadek sił i nastroju czy ogólne zmęczenie organizmu.

Nieprzyjemny zapach w domu może wynikać z szeregu czynników zewnętrznych, jak i zaniedbań, które się nawarstwiają. To, co powoduje syndrom chorego budynku, to m.in.:

  • bakterie i wirusy,
  • kurz, pyły i roztocza,
  • materiały budowlane – np. rozpuszczalniki, impregnaty, farby, materiały syntetyczne itp.,
  • ograniczona cyrkulacja powietrza lub nieczyszczone przewody wentylacyjne,
  • brak świeżego powietrza – unikanie wietrzenia lub wietrzenie pomieszczeń zanieczyszczonym powietrzem,
  • spalanie gazu.

Skuteczne rozwiązanie, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów

Chcąc pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz zapobiec syndromowi chorego budynku – warto zadbać o czyste powietrze w pomieszczeniach, jak również powstrzymać nadmierne gromadzenie się kurzu i innych nieczystości. Oprócz regularnych porządków najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zakup domowego oczyszczacza powietrza. Urządzenie to pozwala na stałe zadbać o powietrze, które będzie całkowicie wolne od szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji. Do tego w znacznym stopniu usuwa kurz i roztocza w danym otoczeniu. Oczyszczacze powietrza dostępne są zarówno do domów o dużym metrażu, jak i małych mieszkań – najistotniejsze, aby dobrać je, biorąc pod uwagę wydajność sprzętu oraz warunki mieszkalne.

Wiele osób błędnie uważa, że oczyszczacze powietrza to urządzenie, które nie daje zbyt dużych efektów. W rzeczywistości jest całkowicie na odwrót. Nasz sprzęt skutecznie zwalcza takie przyczyny syndromu chorego budynku jak: bakterie, roztocza, grzyby, pleśnie, a nawet dym tytoniowy. Oczyszczacze są gwarancją znacznej poprawy samopoczucia i komfortowego przebywania w danym otoczeniu – podkreśla ekspert z firmy AirClinic, przedsiębiorstwa zajmującego się dystrybucją oczyszczaczy powietrza.

Podsumowując: warto jak najszybciej zapobiegać nieprzyjemnym zapachom w domu. Jest to ważne nie tylko dla wygody i swobody mieszkańców, ale przede wszystkim dla ich zdrowia – tym bardziej że dom jest miejscem, w którym każdy spędza znaczną część swojego życia.

śr. ocena 0 / głosów 0