Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?


O zęby warto dbać już od najmłodszych lat. W końcu już w dzieciństwie uczymy się zasad higieny, których przestrzegamy później przez resztę życia. I choć może się wydawać, że zęby mleczne i tak wypadną i nie warto poświęcać im aż tyle uwagi, jest to błędne podejście. Jak zatem przygotować dziecko przed pierwszą wizytą u stomatologa? Kliknij i poznaj kilka praktycznych rad.

dziewczynka u stomatologa

Czy warto zabrać dziecko do stomatologa?

Wszyscy miewają problemy z zębami. Nie omija to również dzieci, zwłaszcza miłośników słodkich przekąsek. Wizyta u stomatologa pozwala zatem wyleczyć bieżące choroby i pozbyć się bólu, jednak to nie wszystko. 

Zaniedbane mleczaki mogą mieć wpływ na problemy z zębami stałymi, takimi jak ich złe ułożenie czy próchnica – tłumaczy pracownik gabinetu stomatologicznego Rojek Dental

U dentysty dziecko uczy się również zasad higieny, a dobrze zbudowany nawyk będzie przynosił korzyści przez resztę życia. Lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli zatem maluch będzie dbał o zęby od początku, zminimalizuje to potrzebę wizyt u stomatologa w przyszłości. Nie da się jednak ukryć, że nawet dorośli odczuwają czasem strach przed pójściem do dentysty, a co dopiero dzieci. Jak im zatem pomóc?

Przed pierwszą wizytą

Najważniejsze jest dokładne zaznajomienie dziecka z tematem. Maluch musi wiedzieć, co będzie się działo, powinien też rozumieć, że wizyta pozwoli mu pozbyć się bólu i lepiej zadbać o zęby, idzie tam więc dla własnego dobra. Zmniejszenie strachu może ułatwić także zabawa w dentystę – dzięki temu dziecko nie będzie miało na wstępie złych skojarzeń z gabinetem stomatologicznym. Co więcej, ten sposób może wzbudzić w maluchu ciekawość przed wizytą. Niektórzy stomatolodzy dziecięcy oferują również tak zwane spotkanie adaptacyjne, na którym mały pacjent oswoi się z pobytem w gabinecie, usiądzie na fotelu i posłucha dentysty mówiącego o swojej pracy. Dobrze jest, jeśli maluch może też zadać pytania dotyczące interesujących go kwestii. Spotkanie to może mieć charakter wizyty kontrolnej, trzeba jednak pamiętać o tym, aby być szczególnie delikatnym, tak aby nie przestraszyć dziecka.

Malucha można także nagrodzić za bycie dzielnym pacjentem, chociaż w tym przypadku warto unikać kupowania mu słodyczy. Lepszym pomysłem będzie wizyta na placu zabaw czy ciekawa książeczka. Najważniejsze w oswajaniu dziecka z gabinetem stomatologicznym jest cierpliwe podejście i słuchanie, co maluch ma do powiedzenia. Zmuszanie go do wizyty może skutkować jedynie zwiększeniem strachu i zbuduje negatywne skojarzenia, przez co może on unikać dentysty nawet w późniejszych latach, a nie da się ukryć, że nie przyniesie to dobrych skutków.

śr. ocena 0 / głosów 0