Jak pozbyć się hemoroidów? Porady i wskazówki


Hemoroidy to niewielkie żylaki, umiejscowione w okolicach odbytu. Towarzyszy im poczucie bólu, pieczenia i krwawienia, występujące m.in. przy siedzeniu i wypróżnianiu. W jaki sposób leczyć hemoroidy, aby skutecznie się ich pozbyć?

hemoroidy

Wskazania do leczenia hemoroidów

Do leczenia kwalifikują się hemoroidy na każdym stadium rozwoju – zwłaszcza te dające zauważalne objawy w postaci narastających bólów i krwawień. Lekarz powinien ustalić, czy za chorobą hemoroidalną nie kryją się inne, o wiele poważniejsze dolegliwości, takie jak schorzenia weneryczne i nowotwory.

Pomocne lekarstwa

Metody leczenia obejmują różne substancje i leki. Są to m.in. środki przeczyszczające, leki działające przeciwzapalnie, medykamenty poprawiające krążenie krwi i wzmacniające żyły, a także środki usprawniające motorykę jelit. W leczeniu miejscowym znajdują zastosowanie maści o właściwościach antyseptycznych – zapobiegające infekcjom i uśmierzające ból. Alternatywą dla nich są kremy i czopki, zawierające substancje miejscowo znieczulające (np. lidokaina), oddziałujące przeciwświądowo (np. tlenek cynku) oraz ściągająco (np. tlenek bizmutu, tanina). Konkretne przykłady leków – a jest ich bardzo wiele – można znaleźć w ofertach aptek. Wstępne rozeznanie da się wykonać w zaciszu domowym, np. za pośrednictwem strony internetowej apteki OLMED z Łodzi.

Dieta i suplementy

W walce z hemoroidami pomaga odpowiednia dieta. Rekomenduje się spożywanie pokarmów z dużą ilością błonnika, jednocześnie unikając tych szczególnie drażniących (np. ostrych przypraw, kawy czy alkoholu). Istotne jest przyswajanie optymalnej ilości płynów – ok. 2,5 l na dobę. Działania te mają na celu przywrócenie regularnego cyklu wypróżnień. To jednak nie wszystko.

Tradycyjną dietę warto ubogacić o suplementy, zawierające tzw. flawonoidy. Powodują one zwiększenie napięcia naczyń, zmniejszając ich przepuszczalność i kruchość – relacjonuje ekspert apteki OLMED.

Inne metody leczenia

Poza leczeniem przy pomocy leków aptecznych, istnieją bardziej złożone, częściowo inwazyjne metody. Należą do nich m.in. zabiegi ambulatoryjne, wymagające wizyty szpitalnej, takie jak: skleroterapia, krioterapia czy podwiązywanie hemoroidów. W skrajnych przypadkach wykonuje się chirurgiczny zabieg wycięcia hemoroidów – tzw. hemoroidektomię.

śr. ocena 5 / głosów 4