Jak działa komora hiperbaryczna?


W ostatnich latach naturalne terapie cieszą się ogromną popularnością i wygląda na to, że szybko się to nie zmieni. Jedną z nich jest hiperbaryczna terapia tlenowa. Można wymienić szereg zalet płynących ze skorzystania z tej metody leczenia, dzięki którym zyskuje ona na popularności. Warto wiedzieć, na czym polega działanie komory hiperbarycznej, która powoduje u pacjenta szczególne uczucia.

Komora hiperbaryczna

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna jest aktualnie jedną z tych metod leczenia chorób, która sukcesywnie staje się coraz chętniej wybierana przez pacjentów. Ogromną jej zaletą jest to, że nie jest ona inwazyjna, czyli nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Jest to bezpieczna metoda zwalczania różnego rodzaju chorób – wyjaśnia specjalista z OXYMED z Rybnika.

Co ważne, zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej pomaga pacjentom nie tylko w leczeniu powstałych już chorób. Dzięki niej możliwe jest zapobieżenie wielu poważnym problemom zdrowotnym. W wyniku tej terapii dochodzi między innymi do:

  • detoksykacji i biostymulacji organizmu,
  • redukcji obrzęków,
  • zwiększeniu witalności życiowej,
  • wzrostu komórek macierzystych,
  • redukcji stanów zapalnych,
  • odbudowy systemy odpornościowego,
  • wzrostu syntezy kolagenu.

Podczas tlenoterapii hiperbarycznej dochodzi do zmaksymalizowanego wchłaniania tlenu przez organizm człowieka. By było to możliwe, potrzebna jest odpowiednia regulacja ciśnienia w komorze. W warunkach podwyższonego ciśnienia istnieje możliwość do większego wchłaniania tlenu, który rozpuszczany jest w rdzeniu kręgowym, płynie mózgowo-rdzeniowym, osoczu krwi oraz limfie. Dzięki temu odpowiednia ilość tlenu dociera wszędzie tam, gdzie powstał lub dopiero można powstać stan chorobowy.

Funkcjonowanie komory hiperbarycznej

Komora hiperbaryczna jest kluczowym urządzeniem wykorzystywanym podczas tlenowej terapii hiperbarycznej. Pacjenci decydujący się na odbycie tego zabiegu powinni wiedzieć, że przeprowadzany jest on w trzech etapach. Pierwszym z nich jest sprężenie, inaczej kompresja, polegająca na wypełnieniu wnętrza komory sprężonym powietrzem. Ciśnienie zostaje zwiększone, zazwyczaj jest ono 2,5 razy większe niż standardowe ciśnienie atmosferyczne. Podczas pracy komora hałasuje, poza tym można się spodziewać silnie odczuwalnego ciepła.

W kolejnej fazie odbywa się wdychanie przez pacjenta tlenu. Jest to moment, w którym w powietrzu wewnątrz komory hiperbarycznej znajduje się maksymalna ilość tlenu, czyli 100%. W ostatnim etapie dochodzi do rozprężenia, czyli cofnięcia wprowadzonych w komorze zmian. Podczas dekompresji zwiększone wcześniej ciśnienie zostaje sukcesywnie zmniejszane. Ponownie słyszalny jest hałas, jednak tym razem pacjent odczuwa chłód.

śr. ocena 0 / głosów 0