Jak działa aparat ortodontyczny?


Wbrew pozorom, noszenie aparatu ortodontycznego nie służy wyłącznie poprawieniu wad zgryzu czy wyglądu uzębienia. Jest to zabieg o wielu korzyściach – skutkuje on również wzmocnieniem uzębienia i przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych oraz niwelowaniu wad wymowy. Wszystkie te efekty razem powodują sporą różnicę w komforcie jamy ustnej i w konsekwencji – lepsze samopoczucie. Jak zatem działa aparat ortodontyczny?

Aparaty ruchome

Typ aparatu ortodontycznego i jego doboru dla pacjenta zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju wady, ogólnego stanu, kształtu i higieny jamy ustnej, ewentualnych wad rozwojowych oraz wieku pacjenta. Im pacjent młodszy, dotyczy to zwłaszcza dzieci i młodzieży – tym bardziej polecane są Aparaty ruchome, czyli inaczej wyjmowalne. Ten rodzaj aparatu ma za zadanie nie tylko ustawić prawidłowy zgryz i kierunek wzrostu zębów, ale również pobudzenie wzrostu kości czaszki, której układ kostny i nerwowo-mięśniowy w okresie dziecięcym cały czas rośnie i się kształtuje. Z racji tego, że kształtowanie i wzrost tych kości ma bardzo szybki przebieg, nosi się go do kilkunastu godzin na dobę, a jego konstrukcja ma możliwość regulacji rozstawu. Składa się on nie tylko z drutu, ale również z charakterystycznej akrylowej płytki; każdy taki aparat jest projektowany i odlewany indywidualnie dla każdego pacjenta. Jest on atrakcyjny dla dzieci również pod względem wyglądu – obecnie dostępne są aparaty w przeróżnych wzorach i bardzo szerokiej, w zasadzie wręcz dowolnej gamie kolorystycznej. Istnieje też możliwość wykonania nadruku na płytce aparatu.

Aparaty stałe

Dla pacjentów dorosłych i starszej młodzieży, u której nie rozwijają się już kości części twarzowej czaszki, zdecydowanie lepsze będą aparaty stałe. Są one zbudowane już jedynie z drutu i płytek nazębnych, które są przyczepione do drutu. W przeciwieństwie do aparatów ruchomych – po założeniu przez ortodontę zostają w jamie ustnej do końca leczenia, przez całą dobę. Dają one spektakularny efekt – są w stanie nawet z bardzo powykrzywianych zębów stworzyć piękny, niemal idealny, „filmowy” uśmiech. Dlatego też cieszą się sporym powodzeniem, również u pacjentów, u których nie ma potrzeby zdrowotnej stosowania aparatu, a jedynie chcą mieć ładny uśmiech. Różnorodność aparatów i jego elementów jest dzięki temu ogromna: istnieją modele w różnych kolorach, grubościach drutu, kształtach płytek nazębnych czy modelach zamków. Standardowym materiałem oprócz drutu jest ceramika, może być też zastosowany kryształ, szafir czy plastik. Są również specjalne zamki metalowe, które stosuje się u alergików, uczulonych na inne rodzaje materiałów. Oczywiście ten rodzaj aparatów też jest dobierany indywidualnie do każdego pacjenta, a jego doborem i zakładaniem zajmują się renomowani ortodonci, jak np. Dr n. med. Beata Kaiser-Ziorkiewicz.

śr. ocena 5 / głosów 4