Do czego służą funduskamery?


Wzrok to bardzo ważny dla nas zmysł. Pozwala orientować się w przestrzeni, ułatwia komunikację. Jak na nieszczęście, diagnozowanie schorzeń w obrębie oczu jest bardzo trudne ze względu na ich budowę i położenie. Wciąż opracowywana jest aparatura, która pozwoli spojrzeć lekarzowi naprawdę głęboko w oczy pacjenta. Jednym z takich urządzeń jest funduskamera.

Do czego służą funduskamery?

Funduskamera – co to jest?

Funduskamera to jeden ze sprzętów służących do badania dna oka (wziernikowania dna oka). Pod tą nazwą kryje się wiele urządzeń o różnych stopniu zaawansowania i sposobach działania.

Niektóre z nich, takie jak funduskamera Smartscope PRO, umożliwiają wykonywanie zdjęć dna oka bez konieczności rozszerzania źrenicy. To komfort zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza: pacjent nie doświadcza problemów ze wzrokiem po aplikacji kropli rozszerzających źrenice, a lekarz dysponuje wysokiej jakości obrazem, na którym dokładnie może przeanalizować stan trudno dostępnego rejonu oka. W firmie Diabetica, która zajmuje się dystrybucją funduskamer, zapytaliśmy o zastosowania tego urządzenia.

Funduskamery Smartscope PRO to wsparcie nie tylko w okulistyce – zaznacza nasz rozmówca. – Pozwalają na badanie przesiewowe w kierunku retinopatii cukrzycowej, miażdżycy, nadciśnienia, jaskry, retinopatii wcześniaków. Wynikiem badania jest bardzo szczegółowy obraz dna oka, dzięki któremu można określić obrzęku nerwu wzrokowego i diagnozować choroby siatkówki. Do dziedzin, w których funduskamery się przydają, zaliczamy m.in.: diabetologię, podstawową opiekę zdrowotną, geriatrię, chirurgię, angiologię, kardiologię, medycynę pracy, medycynę lotniczą, optometrię, nefrologię, neurologię czy onkologię.

Zalety funduskamery Smartscope PRO

Funduskamery Smartscope PRO mają wiele zalet, więc nie dziwi to, że szybko zyskały zastosowanie w tylu dziedzinach medycyny. Jakie są mocne strony tego urządzenia?

  • Nieinwazyjność

Badanie dna oka przy użyciu tej funduskamery nie wymaga rozszerzania źrenic. Nie trzeba niczego zakraplać i nic nie utrudnia funkcjonowania. Nie występują problemy ze wzrokiem, tak jak ma to miejsce przy badaniu z użyciem kropli rozszerzających źrenice.

  • Mobilność

Funduskamery Smartscope PRO to urządzenia mobilne, które łatwo transportować z miejsca na miejsce. Badanie może się więc odbywać poza gabinetem lekarskim. To szczególnie ważne w szpitalach oraz w przypadku osób, które nie mogą poruszać się samodzielnie.

  • Dokładność badania

Funduskamery pozwalają uzyskać bardzo dokładny obraz, a dodatkowo może być on utrwalony i obejrzany na monitorze komputera. Dzięki temu lekarz zawsze może do niego wrócić i wykorzystać potencjał dużego ekranu oraz oprogramowania, aby jeszcze wnikliwiej przeanalizować zdjęcie. Dzięki temu diagnostyka ma bardzo solidne podstawy, a ryzyko błędnej diagnozy maleje.

śr. ocena 5 / głosów 1