Dlaczego warto zainwestować w okulary progresywne?


Nie ma komfortu życia bez komfortu widzenia. Gdy wzrok się pogarsza, sytuację ratują okulary. Dobrze dobrane stają się nie tylko potrzebnym akcesorium, ale też ozdobą. Niestety, niektórzy muszą mieć zawsze przy sobie dwie pary okularów… a przynajmniej tak było do niedawna. Dziś osoby, które kiedyś posiłkowały się dwiema parami szkieł, mogą korzystać z okularów progresywnych.

okuary-progresywne

Okulary tradycyjne czy progresywne?

Tradycyjne soczewki okularowe korygują tylko jedną wadę wzroku. Inne przeznaczone są dla krótkowidzów, inne dla dalekowidzów. Niestety, są osoby, których wzrok płata figle zarówno podczas patrzenia blisko, jak i spoglądania w dal.

Takie osoby musiały jeszcze niedawno posiadać dwie pary okularów – każda była używana przy innym typie czynności. Te, które służyły do czytania, nie nadawały się do jazdy samochodem i odwrotnie.

Konieczność noszenia ze sobą dwóch par okularów i zmieniania ich wiele razy w ciągu dnia jest bardzo uciążliwa. Trzeba stale pamiętać, aby mieć tę drugą parę w pobliżu. Zamiast swobodnie przenieść wzrok z obiektu na obiekt, osoby takie muszą zdjąć i schować noszone okulary, następnie założyć drugą parę i dopiero wtedy mogą przyjrzeć się temu, co umyka ich oczom. Dwie pary okularów to wyższy koszt zakupu, dwa etui, dwa razy więcej ściereczek do czyszczenia szkieł i dwa razy więcej zachodu.

Okulary progresywne powstały, aby ułatwić życie osobom z podwójną wadą wzroku. Konstrukcja szkieł progresywnych sprawia, że obie wady są korygowane i obraz nie rozmywa się niezależnie od odległości obiektu, na który spoglądamy. Jak to możliwe?

W szkłach progresywnych jest kilka stref widzenia. Są one jednak wydzielone na tyle delikatnie, że osoba nosząca takie okulary nie zauważa, kiedy zmienia strefę. Wzrok przechodzi między nimi płynnie, nie dostrzegając, gdzie kończy się jedna, a zaczyna druga – wyjaśnia ekspert z Salonu Optycznego i Gabinetu Okulistycznego Nemezis.

Dobór okularów progresywnych

Ponieważ okulary progresywne muszą zapewniać komfort we wszystkich strefach widzenia, badania poprzedzające ich wykonanie są bardzo dokładne i bardziej czasochłonne w porównaniu z badaniami potrzebnymi do zamówienia tradycyjnych szkieł.

Podwójna wada idzie najczęściej w parze z wiekiem. Koło czterdziestki wzrok może ulec pogorszeniu i osoba, która dotychczas nosiła jedną parę okularów, może zacząć potrzebować dodatkowej korekcji w związku z rozwojem kolejnej wady.

Okulary progresywnedroższe niż tradycyjne. Warto tu jednak zauważyć, że dwie pary zwykłych okularów to także niemały wydatek. Jeśli dopiero planujesz zakup, możesz zainwestować w wygodę i wybrać szkła progresywne. Jeśli masz już dwie pary, a ponadto nie musisz ich zmieniać zbyt często, okulary progresywne mogą poczekać. Jeżeli jednak wahasz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, skonsultuj się z okulistą. Gdy przedstawisz swoje oczekiwana, zaproponuje Ci rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb, ale też budżetu.

śr. ocena 5 / głosów 5