Dlaczego nie należy lekceważyć wad zgryzu?


Wada zgryzu jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Nieprawidłowy zgryz może skutkować kłopotami z układem trawiennym, najczęściej jednak przyczynia się do powstawania trudności w oddychaniu, co według najnowszych badań może skutkować także rozwojem alergii wziewnych i poważnych chorób układu oddechowego. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

wada-zgryzu

Skąd się biorą wady zgryzu?

Szacuje się, że obecnie ponad połowa populacji mierzy się z nieprawidłowym zgryzem. Niekiedy za powstawanie takich nieprawidłowości odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne, jednak znacznie częściej mamy do czynienia z wadami rozwojowymi, wynikającymi z nieprawidłowych przyzwyczajeń i nawyków – zauważa nasz rozmówca z Centrum Stomatologicznego CITODENT.

Do najczęstszych przyczyn rozwoju wady zgryzu należy zbyt długie karmienie butelką, zwlekanie z urozmaiceniem dziecięcej diety w produkty twarde i wymagające przeżuwania, a także nieprawidłowe nawyki, takie jak ssanie palca czy obgryzanie paznokci.

Kolejnym źródłem powstawania wad zgryzu są zaniedbania w zakresie profilaktyki i leczenia zębów mlecznych. Wciąż jeszcze wielu rodziców uważa, że leczenie mleczaków, które i tak wypadną, nie ma sensu. Tymczasem stan zębów mlecznych i ich prawidłowe rozmieszczenie warunkuje przyszłe ustawienie zębów stałych w szczęce i żuchwie.

Konsekwencje zaniedbań wad zgryzu

Jedną z podstawowych funkcji zębów jest żucie, a więc wstępne rozdrabnianie pokarmów. Prawidłowy zgryz umożliwia w pełni wykorzystać możliwości zębów w tym zakresie, a zatem przygotować pokarmy do dalszego procesu trawienia. Natomiast nieprawidłowy zgryz może utrudniać gryzienie i rzucie, co przekłada się często na jedzenie z otwartymi ustami i połykanie dużych kawałków pożywienia, wraz z powietrzem. Konsekwencją mogą być nie tylko problemy z trawieniem, ale także rozwój rozmaitych chorób przełyku i żołądka.

Zęby uczestniczą także w artykulacji głosek, zaś wada zgryzu utrudnia prawidłowe ich wymawianie. Osoba dotknięta takim problemem może doświadczać trudności z wyraźnym mówieniem. U dzieci takie problemy mogą przekładać się na obniżenie poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dlatego korekcją wady zgryzu warto zająć się tak szybko, jak to możliwe.

Nieprawidłowo ułożone zęby, nachodzące na siebie i mocno stłoczone w łuku szczęki czy żuchwy, rzecz jasna przysparzają także problemów czysto stomatologicznych. Po pierwsze, wada zgryzu utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, co prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej, rozwoju kamienia i próchnicy.

Po drugie, wady zgryzu, a więc wszelkie asymetrie w obrębie łuku zębowego, skutkują nierównomiernym ścieraniem się zębów, mogą też prowadzić do ich kruszenia się i łamania podczas jedzenia. W takiej sytuacji musimy liczyć się nie tylko z uciążliwym bólem i koniecznością inwazyjnego leczenia, ale także ryzykiem wcześniejszej utraty zębów.

Podsumowując, lekceważenie wady zgryzu niesie ze sobą ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych. Oczywiście, najlepszym momentem na rozpoczęcie leczenie jest dzieciństwo, jednak również dorośli z pewnością skorzystają na korekcji nieprawidłowego zgryzu.

śr. ocena 5 / głosów 5