Dlaczego należy regularnie wykonywać cytologię?


Każdy powinien dbać o swoje zdrowie, wykonując badania profilaktyczne. W przypadku kobiet takim badaniem jest cytologia. Można ją wykonać w niemal każdym centrum zdrowia, mającym w pakiecie swoich usług medycznych badania ginekologiczne. Lekarze przeprowadzają cytologię w ramach wizyty, po wyniki zaś należy zgłosić się za kilka dni. W jaki sposób wygląda badanie i dlaczego jest tak istotne?

cytologia

Cytologia – najważniejsze informacje

Badanie cytologiczne jest badaniem pozwalającym przedwcześnie zdiagnozować nowotwór szyjki macicy. Wykrycie stanów przedrakowych umożliwia zapobiec rozwojowi raka, doprowadzając do całkowitego wyleczenia pacjentki.

Pierwsze badanie powinny być wykonane po ukończeniu przez kobietę 25 roku życia. Zaleca się wcześniejszą cytologię, jeśli aktywność seksualna została rozpoczęta po lub przed ukończeniem 20 lat – komentuje nasz ekspert z Centrum Medycznego Krzysztof Sodowski.

Górna granica wieku nie jest określona. Nawet po menopauzie panie powinny regularnie przeprowadzać to badanie. Dopiero około 65-70 roku życia, pod warunkiem, że wyniki trzech ostatnich badań nie budziły wątpliwości, a w ciągu ostatnich 10 lat również nic się nie działo, można po konsultacji z lekarzem zaprzestać tego badania. Jednak jest to decyzja, którą musi podjąć indywidualna pacjentka.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na wprowadzeniu niewielkiego wziernika do pochwy, którym ginekolog dociera aż do tarczy szyjki macicy. Trójzębną szczoteczką umieszczoną na rączce złuszcza nabłonek wraz ze śluzem. Musi to zrobić w co najmniej dwóch miejscach, a pobrany materiał przenieść na szkiełko i sprawdzić pod mikroskopem.

Cytologia LBC

Cytologia LBC jest cytologią na podłożu płynnym, również stwierdzająca nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. Jej zaletą jest znacznie większa dokładność. W odróżnieniu do tradycyjnie przeprowadzanej cytologii, wymaz przenosi się do specjalnego pojemnika z płynem, zapobiegającym uszkodzeniu pobranych komórek. W laboratorium najpierw oczyszcza się wymaz, a dopiero próbka pozbawiona nadmiaru krwinek czerwonych czy śluzu jest badana.

Cytologia – istotne badanie dla kobiet

Dlaczego należy wykonywać cytologię? Pozwala – tak jak już wspomniano – wykryć raka szyjki macicy we wczesnej fazie. Jest to główny powód, ponieważ wcześnie zdiagnozowany nowotwór można całkowicie wyleczyć. Ponadto, badanie cytologiczne pozwala stwierdzić infekcje dróg rodnych czy wystąpienie innych nieprawidłowości w komórkach, również raka trzonu szyjki macicy czy raka jajników. Co ważne, cytologię można wykonać w ramach ubezpieczenia NFZ, dlatego w trakcie następnej wizyty pamiętaj, aby je przeprowadzić.

śr. ocena 5 / głosów 4