Czym zajmuje się trycholog?


Termin ‘trychologia’ powstał z połączenia greckich słów trikhos (włosy) i logos (nauka), a więc oznacza on naukę o włosach. Trycholog jest zatem osobą, która posiada specjalistyczną wiedzę na temat włosów oraz skóry głowy, zajmuje się ich badaniem, pielęgnacją, a także wykonuje zabiegi poprawiające ich stan. Na czym dokładnie polega praca trychologa i kiedy warto umówić się na wizytę w gabinecie takiego specjalisty?

trycholog

Włosy są jednym z najważniejszych atrybutów urody zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż to właśnie panie poświęcają ich pielęgnacji najwięcej czasu i energii, na rozmaite problemy z włosami i skórą głowy uskarżają się zarówno panie, jak i panowie. Łupież, przesuszenie lub nadmierne przetłuszczanie się włosów, łamliwość i wypadanie to przypadłości zazwyczaj niegroźne, jednak mocno kłopotliwe. Ich występowaniu często towarzyszy obniżenie poczucia własnej atrakcyjności, wstyd i inne nieprzyjemne emocje. Na szczęście w takich sytuacjach możemy skorzystać z pomocy trychologa.

Gdy domowe sposoby na włosy nie wystarczą…

Duża dostępność rozmaitych kosmetyków do pielęgnacji włosów, a także leczniczych szamponów i odżywek daje nam duże możliwości wyboru. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których nie pomagają ani najlepsze dermokosmetyki z apteki, ani specyfiki z babcinego zielnika. Kiedy problemy z włosami lub skórą głowy utrzymują się przez kilka tygodni lub nietypowo nasilają, najwyższy czas udać się do kliniki trychologicznej.

Jak pracuje trycholog?

Bez względu na to, z jakim problemem przyszedłeś do trychologa, jego pierwszym zadaniem będzie rozpoznanie przyczyn występujących dolegliwości. Na początku konieczny będzie szczegółowy wywiad oraz badanie trychologiczne, czyli analiza skóry głowy i włosów z pomocą mikrokamery. Zwykle takie podstawowe badania pozwalają ustalić źródło problemów i dobrać najlepszą kurację. W bardziej skomplikowanych przypadkach wskazana może okazać się dalsza diagnostyka, np. z wykorzystaniem analizy pierwiastkowej włosów czy badań hormonalnych.

Dopiero na podstawie diagnozy przystępujemy do planowania kuracji – mówi ekspert z Kliniki Trychologicznej Hair-Med w Warszawie. Dysponujemy wieloma metodami leczenia łysienia, a ponieważ skuteczność kuracji zależy od przyczyny wypadania włosów, nie możemy pozwolić sobie na przypadkowy dobór terapii. Podczas gdy jeden pacjent będzie dobrze reagował na zabiegi mezoterapii igłowej, dla innego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie np. infuzja tlenowa.

Do gabinetu trychologa najczęściej zgłaszają się właśnie osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem. Wskazaniem do wizyty u trychologa są też inne, pozornie drobniejsze dolegliwości, takie jak łupież, nadmierne wydzielanie sebum, przesuszenie, zaczerwienienie i podrażnienia skóry głowy, a także pogorszenie ogólnej kondycji włosów (utrata blasku, zwiększona łamliwość itd.).

śr. ocena 5 / głosów 1