Czym różni się korona protetyczna od implantu?


Każdy marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu. Niestety, czasem naturalne zęby psują się i trzeba poddawać się różnym zabiegom, aby nie powstawały przy tym nieprzyjemne komplikacje. Walory estetyczne to nie jedyne problemy, jakie mogą spotkać uzębienie. Należą do nich również trudności z gryzieniem, a nawet mówieniem. Dlatego też, warto w takim przypadku skorzystać z usług profesjonalistów.

korony protetyczne

Czym charakteryzuje się korona protetyczna

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji pojawiających się ubytków w zębach, stosuje się rozwiązania protetyczne, do których należą implanty i korony. Są to dwa zupełnie różne wypełnienia, które stosuje się w zależności od rodzaju ubytku w zębie. Ich założenie jest niezwykle ważne. Pozwala nie tylko zachować estetyczny wygląd szczęki, ale zapobiega także psuciu się kolejnych zębów.

Koronę protetyczną zakłada się w przypadku, kiedy zachował się przynajmniej korzeń zęba. Takie rozwiązanie pozwala na odbudowę jego widocznej części i zastępuje go po leczeniu kanałowym, złamaniu czy też w przypadku całkowitego braku. Do produkcji koron stosuje się porcelanę oraz podbudowę wykonaną z tlenku cyrkonu lub metalu. Najpopularniejsze rodzaje koron to:

  • korony porcelanowe na podbudowę metalowej,
  • korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu,
  • korony protetyczne mocowane na implantach za pomocą specjalnych łączników implantologicznych.

Założenie każdej z nich powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem. Zadaniem korony protetycznej jest odbudowa zęba, jego ochrona oraz nadanie mu naturalnego wyglądu.

Cechy i zastosowanie implantu protetycznego

W odbudowie zębów coraz częściej zastosowanie znajdują implanty. Są to elementy występujące w postaci tytanowych śrub, które zastępują korzeń zęba. Stanowią one podstawę do zamontowania korony protetycznej.

Wśród polecanych implantów, między innymi przez periodentologów z gabinetustomatologicznego Rodentia, znajdują się:

  • implanty tytanowe,
  • implanty cyrkonowe.

Pierwsze z nich są trwałym uzupełnieniem zęba i rzadko powodują skutki uboczne. Drugie z nich są natomiast bardziej estetyczne ze względu na bielszy kolor oraz duże podobieństwo do naturalnych zębów. Wszczepienie implantu wiąże się z dosyć dużą ingerencja chirurgiczną i mogą skorzystać z niego osoby znajdujące się przedziale wiekowym od 20,a nawet 25 lat. Po wykonaniu zabiegu, pacjent koniecznie musi zostać poddany rekonwalescencji, która trwa około sześć miesięcy. W tym czasie organizm przyzwyczaja się do wstawionego w ubytek uzupełnienia.

śr. ocena 0 / głosów 0