Czy da się zapobiegać halluksom?


Halluksy są schorzeniem, które dotyczy kończyn dolnych, a dokładniej stóp. Jest to dość powszechna, wywołująca dyskomfort oraz kompleksy choroba. W nazewnictwie tej dolegliwości zamiennie można wykorzystywać termin „koślawy paluch”. Badania udowadniają, że problem ten dotyka najczęściej kobiety, jednak może wystąpić też u dzieci oraz u mężczyzn niezależnie od wieku. Zdecydowanie łatwiej zapobiegać halluksom niż je potem leczyć.

Zapobieganie halluksom

Przyczyny powstawania halluksów

Haluksy są deformacją, która prowadzi do przyśrodkowego odchylenia wiodącej kości śródstopia oraz sprawia, że odchylenie boczne osi palucha prezentuje się jako wystająca kość w stopie. Osoby cierpiące na to schorzenie skarżą się przede wszystkim na silny, uciążliwy ból w okolicy wystającej kości, a także nieestetyczny wygląd palców.

Halluksy są schorzeniem, które dotyka najczęściej kobiety, ponieważ noszą one często buty na wysokim obcasie, które mają wąskie noski. Sprawia to, że palce są ściskane ku sobie. Dlatego warto unikać takiego obuwia na co dzień.

Innymi przyczynami powstawania halluksów mogą być:

  • czynniki genetyczne,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej,
  • mała aktywność fizyczna,
  • nadwaga lub otyłość,
  • urazy mechaniczne,
  • choroby układowe, na przykład reumatyzm.

Istnieją sposoby, aby zredukować halluksy oraz zmniejszyć związany z nimi ból. Jedną z nich jest stosowanie aparatów na halluksy, które są skuteczne oraz wygodne.

Sposoby na zapobieganie halluksom

Halluksów bardzo ciężko pozbyć się na zawsze. Dlatego lepiej im zapobiegać. Są zasady, których warto przestrzegać każdego dnia, aby uchronić się przed tą nieprzyjemną dolegliwością. Można zaliczyć do nich:

Noszenie wygodnego obuwia. Buty muszą mieć szerokie noski, aby nie powodować ściśnięcia palców u stóp. Natomiast wysokość obcasów noszonych na co dzień nie powinna przekraczać 4 cm. – mówi pracownik sklepu medycznego PROFI-MED.

  • Ponadto ważne jest, aby buty były w dobrze dobranym rozmiarze oraz wykonane z odpowiedniego materiału, który zapewni stopie komfort.
  • regularną aktywność fizyczną. Bierny odpoczynek oraz niedostateczna ilość ruchu mogą skutkować nadwagą, otyłością, uczuciem ciężkości oraz wystąpieniem halluksów. Najlepszymi aktywnościami, które nie obciążają stóp, są: pływanie, nordic walking oraz jazda na rowerze.
  • rozciąganie ścięgien Achillesa. Tę czynność należy wykonywać każdego dnia przez kilka minut, jeżeli miewa się bóle z przodu stopy.
  • wypróbowanie specjalnych wkładek. Można je kupić gotowe lub wykonane na indywidualne zamówienie w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym.

Halluksy to schorzenie, które sprawia duży ból i odbiera radość z poruszania się. Dlatego warto stosować zasady, które pozwolą zapobiec ich wystąpieniu.

śr. ocena 0 / głosów 0