Czy ciśnieniomierze nadgarstkowe dają dokładny pomiar ciśnienia?


Pomiar ciśnienia tętniczego krwi to jedno z podstawowych badań, dzięki któremu można monitorować stan układu krążenia. Kiedyś takie badanie można było przeprowadzić tylko podczas wizyty u lekarza albo w przychodni. Obecnie apteki oraz sklepy ze sprzętem medycznym mają przygotowaną bogatą ofertę różnego rodzaju ciśnieniomierzy, które można kupić i trzymać w domowej apteczce. To bardzo przydatne urządzenia, dzięki którym w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, czy Twoje ciśnienie krwi jest prawidłowe.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Dlaczego pomiar tętniczego ciśnienia krwi jest ważny?

Ciśnienie krwi jest to siła, z jaką przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Im bliżej serca zlokalizowana jest tętnica, tym wyższe jest w niej ciśnienie. Wyróżniamy dwa rodzaje ciśnienia: skurczowe i rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe ma zawsze wyższą wartość, gdyż to właśnie wtedy lewa komora serca kurczy się, a krew wtłaczana jest do aorty oraz dużych tętnic. Ciśnienie rozkurczowe ma zawsze niższą wartość, ponieważ następuje wtedy rozkurcz lewej komory serca. Ciśnieniomierze pokazują zawsze dwie wartości – pierwsza to ciśnienie skurczowe (nazywane też „górnym”), druga to ciśnienie rozkurczowe (nazywane „dolnym”). 

Dzięki pomiarowi ciśnienia tętniczego krwi można wykryć jedną z najczęściej występujących w naszym kraju chorób, czyli nadciśnienie tętnicze. Jest to przewlekła choroba, która rozwija się bardzo wolno, nie dając przy tym wyraźnych objawów, dlatego łatwo ją przeoczyć. Nie wykrycie jej na czas może doprowadzić do poważnych uszkodzeń serca oraz naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi, które utrzymuje się przez dłuższy okres, jest jednym z podstawowych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy, a także choroby wieńcowej. Warto regularnie mierzyć ciśnienie krwi, aby móc szybko zdiagnozować nadciśnienie i móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czym charakteryzują się ciśnieniomierze nadgarstkowe?

Ciśnieniomierze nadgarstkowe to jeden z rodzajów ciśnieniomierzy dostępnych na rynku. Jest to rodzaj małego i bardzo wygodnego sprzętu medycznego, dzięki któremu szybko zmierzysz ciśnienie krwi. Od tradycyjnego ciśnieniomierza różni się przede wszystkim mniejszymi wymiarami. Mankiet takiego urządzenia zakłada się na nadgarstek, więc jest on mniejszy od mankietu przeznaczonego do zakładania na ramię. Nowoczesne elektroniczne ciśnieniomierze nadgarstkowe to urządzenia, które dokonują pomiaru automatycznie. Mierzą ciśnienie tętnicze krwi oraz puls. Poszczególne modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. 

Kiedy warto zakupić ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Ze względu na swój niewielki rozmiar ciśnieniomierz nadgarstkowy, który możesz nabyć m.in. w sklepie internetowym Medseven, doskonale sprawdza się w podróży. Jest na tyle mały, że można go ze sobą wszędzie zabrać. Powinny go zakupić osoby, które mają już zdiagnozowane choroby układu sercowo-naczyniowego oraz pacjenci, którzy należą do grupy podwyższonego ryzyka nadciśnienia (np. osoby z nadwagą oraz pacjenci, w których rodzinach występowały już wcześniej choroby serca). Mankiet tego rodzaju ciśnieniomierzy leży idealnie zarówno na osobach szczupłych, jak i tych z większą wagą. Takie urządzenie jest również polecane dla osób starszych, którym o wiele łatwiej jest założyć mankiet na nadgarstek niż na ramię.

Czy ciśnieniomierze nadgarstkowe dokładnie mierzą ciśnienie?

Ciśnieniomierze nadgarstkowe do niedawna nie cieszyły się zbyt dobrą opinią. Wiele osób twierdziło, że są najmniej dokładne ze wszystkich ciśnieniomierzy. Na szczęście nowoczesne urządzenia nadgarstkowe są nie mniej dokładne od ciśnieniomierzy naramiennych. Warunkiem, który trzeba spełnić, aby pomiar był precyzyjny, jest oczywiście postępowanie zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia. Zawsze wybieraj urządzenia, które są zarejestrowane jako wyrób medyczny, a więc mają odpowiednie certyfikaty oraz deklaracje zgodności. Jest to gwarancja najwyższej jakości oraz dokładności samych pomiarów.

śr. ocena 0 / głosów 0