Co warto wiedzieć o lekach homeopatycznych?


Homeopatia jest jedną z form medycyny niekonwencjonalnej. Jej idea narodziła się pod koniec XVIII wieku, a twórcą homeopatii był niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Leczenie homeopatyczne bazuje na tzw. prawie podobieństw.

leki homeopatyczne

Podczas gdy rozwiązania medycyny konwencjonalnej opierają się na zwalczaniu objawów choroby przez zastosowanie składników bezpośrednio je zwalczających, homeopatia działa zupełnie inaczej – wyjaśnia nasz rozmówca z Apteki „W ogrodach”.

Leki homeopatyczne zawierają składniki, które w większym stężeniu wywołałyby objawy identyczne z objawami choroby.

Charakterystyka leków homeopatycznych

Głównym zadaniem preparatów homeopatycznych jest pobudzenie naturalnych sił organizmu do walki z chorobą. Preparaty występują pod bardzo różnymi postaciami, a najczęściej w formie kropli. Dostępne są także granulki, czopki, maści oraz ampułki do zastrzyków.

Bezpieczne preparaty homeopatyczne

Ze względu na bardzo niskie stężenie substancji aktywnych w lekach homeopatycznych, niemożliwe jest ich przedawkowanie. Nie wywołują też skutków ubocznych i mogą być podawane dzieciom, kobietom ciężarnym oraz kierowcom. Homeopatię mogą spokojnie stosować również alergicy.

Jak wybrać lek homeopatyczny?

Preparaty homeopatyczne należy dobierać indywidualnie do osoby, a nie tylko do schorzenia. Obecnie pacjenci mogą korzystać z porad w gabinetach homeopatycznych, ale w doborze leku może pomóc również farmaceuta.

Najlepsze marki leków homeopatycznych

W Polsce działa obecnie kilku producentów leków homeopatycznych. Do najbardziej cenionych należą Dagomed Pharma – najstarszy w kraju producent preparatów homeopatycznych oraz Heel Polska, będący oddziałem niemieckiej firmy z ponad 100-letnią tradycją. Dużym uznaniem cieszą się także produkty francuskiego przedsiębiorstwa Boiron.

śr. ocena 5 / głosów 6