Co to jest densytometria?


Wczesne wykrycie osteoporozy pozwala w porę zacząć leczyć chorobę. Służy temu densytometria, czyli bezbolesne badanie gęstości kości, które poleca się wykonać w celach profilaktycznych po ukończeniu 40. roku życia. Badanie powinny wykonać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bo pozwala ono ocenić stan kośćca, określić ryzyko związane z rozwojem osteoporozy, a także szybko wdrożyć leczenie i specjalną dietę we wczesnym stadium choroby.

Dlaczego warto wykonywać profilaktyczną densytometrię?

Osteoporoza rozwija się bezobjawowo i przez wiele lat może prowadzić do stopniowego zrzeszotowienia kości, czyli utraty ich gęstości. Zmiany w kościach nie bolą i początkowo nie powodują żadnych innych dolegliwości, do czasu, gdy są na tyle zaawansowane, że zaczynają pojawiać się coraz częstsze złamania. Wówczas na skuteczne leczenie jest zwykle za późno, bo zaawansowanych zmian osteoporotycznych nie da się cofnąć. Złamania związane z osteoporozą nie dotyczą jedynie kończyn, ale także m.in. kręgosłupa, więc mogą powodować trwałe kalectwo. Co ważne, osteoporozie można zapobiegać i skutecznie ją leczyć, jeżeli zostanie wcześnie wykryta. Z tego względu densytometria powinna być wykonywana systematycznie.

Na czym polega densytometria?

Densytometria wykonywana jest za pomocą specjalnej aparatury, która pozwala wykryć zmiany w kościach jeszcze zanim zaczną one prowadzić do złamań samoistnych lub złamań w wyniku niewielkich urazów. Badanie nie jest bolesne i nie wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu. Nowoczesne urządzenia do densytometrii pozwalają na dokładne przeskanowanie całego ciała, więc są wyjątkowo skuteczne podczas wykrywania nawet niewielkich zmian w kościach.

Badanie gęstości kości, czyli densytometria pozwala wykryć niepokojące zmiany w kośćcu, zanim dojdzie do pierwszego złamania o podłożu osteoporotycznym. Jest także skutecznym sposobem na oszacowanie ryzyka wystąpienia osteoporozy w przyszłości i ocenę tempa zaniku kości. Dzięki densytometrii możliwe jest również wdrożenie leczenia i monitorowanie jego postępów, bo żadne inne badanie nie pozwala z taką dokładnością określić, co dzieje się we wnętrzu kości i jak reagują one na terapię farmakologiczną oraz jej wspomaganie za pomocą specjalnej diety – wyjaśnia ekspert z firmy Centrum Medyczne Krzysztof Sodowski z Katowic.

Kto powinien wykonać densytometrię?

Densytometrię powinna wykonać każda osoba po 40. roku życia, nawet jeżeli nie ma tendencji do złamań kości i nie występują u niej czynniki ryzyka, które związane są z rozwojem osteoporozy. Często można znaleźć informację, że badanie gęstości kości polecane jest dla osób, które ukończyły 60. lub 65. rok życia, jednak wówczas bywa zwykle za późno na wdrożenie skutecznego leczenia. Szczególną uwagę na stan swojego kośćca powinny zwrócić:

  • kobiety, które urodziły kilkoro dzieci,
  • kobiety, które przez długi czas karmiły dzieci piersią,
  • kobiety stosujące kuracje hormonalne,
  • osoby stosujące dietę ubogą w wapń i witaminę D,
  • osoby o wyjątkowo szczupłej budowie ciała,
  • osoby, u których występuje tendencja do złamań kości,
  • osoby palące papierosy,
  • osoby często pijące alkohol,
  • osoby przewlekłe chore, które zagrożone są ubytkiem masy kostnej.
śr. ocena 5 / głosów 5