Bezbolesne leczenie stomatologiczne. Kilka słów o znieczuleniach i nie tylko


Ból zęba zazwyczaj skłania pacjenta, by odwiedzić gabinet stomatologiczny. Niestety, istnieje także grono osób, które bagatelizują problem w obawie przed bolesnym procesem leczenia, dyskomfortem oraz powikłaniami. Warto podkreślić, że obecnie stosowane są nowoczesne metody, które sprawiają, że m.in. leczenie kanałowe, ekstrakcja zębów oraz usuwanie próchnicy to zabiegi bezbolesne. Jakie konkretnie sposoby sprawiają, że leczenie zębów nie boli?

Przede wszystkim: Znieczulenie!

Do sygnałów, które powinny skłonić do tego, by odwiedzić gabinet dentystyczny zalicza się m.in. ból zębów, krwawienie (np. podczas szczotkowania), obrzęk oraz nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto, do stomatologa należy udać się zawsze wtedy, gdy dojdzie do urazu lub wypadku.

Warto podkreślić, że najczęstszą przyczyną dolegliwości jest próchnica zębów, a dodatkowo także np. zakażenie miazgi, martwy ząb, nadwrażliwości lub zapalenie przyzębia. Po badaniu, stomatolog zdecyduje, czy potrzebna jest ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe, usunięcie uszkodzonych tkanek i założenia plomby bądź innego typu leczenie – podkreśla specjalista z Centrum Stomatologii Medidens z Częstochowy.

Warto jednak pamiętać, że dzięki nowoczesnym metodom leczenie może być praktycznie bezbolesne. W gabinetach stosuje się różnego rodzaju znieczulenia m.in.:

  • miejscowe

Najpopularniejszym jest miejscowe znieczulenie nasiękowe, które podaje się poprzez zastrzyk – lek wprowadzany jest bezpośrednio do dziąsła przy zębie poddawanemu leczeniu (najczęściej przy usuwaniu siekaczy). Innym sposobem jest znieczulenie powierzchniowe mające postać żelu lub sprayu. Często stosowane jest przed podaniem znieczulenia nasiękowego. Kolejnym typem znieczulenia jest te śródwięzadłowe, do którego wykorzystuje się strzykawkę ciśnieniową, a lek wprowadza do więzadła przyzębia – najczęściej wykorzystywane, gdy wykonywane jest leczenie kanałowe. Innym sposobem jest znieczulenie przewodowe, w którym lek podawany jest do nerwu. Stosuje się je w leczeniu tylnych zębów żuchwy. Ostatnim typem miejscowego znieczulenia jest znieczulenie śródkostne, podczas którego lek podawany jest igłą do kości lub żuchwy.

  • ogólne

U osób ze wzmożoną dentofobią, czyli lękiem przed zabiegami dentystycznymi stosuje się także znieczulenie ogólne. Jest to jednak rzadkość w gabinetach, gdyż wymaga obecności anestezjologa, a także posiadania specjalistycznego sprzętu.

  • komputerowe

W nowoczesnych gabinetach dostępne jest także komputerowe znieczulenie The Wand, które polega na podaniu leku przy pomocy innowacyjnego sprzętu. Chociaż używa się znieczuleń miejscowych, to dzięki automatycznemu sterowaniu całość procesu przebiega bezboleśnie.

Jakie są inne sposoby na to, by leczenie zębów nie bolało?

Innym sposobem, aby uniknąć bólu podczas leczenia zębów jest sedacja, czyli zastosowanie środków uspokajających. Po podaniu leków (wziewnie lub doustnie) pacjent jest senny, nie odczuwa lęku, przez co leczenie nie jest dla niego czymś strasznym. Możliwa jest także analgosedacja, czyli podawanie środków dożylnie. Warto jednak pamiętać, że istotnym w leczeniu zębów bez bólu jest także fakt, by wybrany gabinet stomatologiczny posiadał nowoczesny sprzęt oraz wyspecjalizowany personel, który zadba o komfort pacjenta.

śr. ocena 5 / głosów 5