Żel pod prysznic czy mydło – co wybrać?


Wybór środków do mycia się jest imponujący. Można zdecydować się zarówno na różne marki tradycyjnych mydeł, jak i na rozmaite żele pod prysznic. Jedno i drugie rozwiązanie ma wiele zalet, ale także sporo wad. Najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji dokładne przemyślenie swoich preferencji i oczekiwań oraz sprawdzenie, które środki będą im w stanie sprostać.

kosmetyki do mycia ciała

Różnice między mydłem i żelem pod prysznic

Wybór środków używanych do higieny i pielęgnacji skóry ma duże znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również samopoczucia. Dla większości osób liczy się również przyjemna konsystencja oraz łatwość stosowania. Wśród produktów przeznaczonych do mycia największą popularnością cieszą się mydła i rozmaite żele pod prysznic. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a pytanie o to, które z nich sprawdzi się lepiej, wciąż powraca.

Mydło to tradycyjny środek higieniczny, używany zarówno do codziennego mycia rąk, jak i twarzy, a także stosowany podczas kąpieli czy brania prysznica. Z korzystaniem z mydła wiąże się jego wielka uniwersalność i praktyczność, ponieważ zamiast kilku różnych produktów możemy korzystać tylko z jednego. Często korzystanie z mydła jest jednak kojarzone z przesuszeniem skóry, ze względu na jego silnie zasadowy odczyn. Choć to właśnie wysokiemu pH mydło zawdzięcza w głównej mierze swoje właściwości myjące, to jednak nie oznacza to wcale, że każde musi być niedelikatne dla naszej skóry. Wiele zależy bowiem od doboru pozostałych składników. Mydła, które zawierają delikatne olejki roślinne czy kojące balsamy, nie powodują podrażnień. Warto też pamiętać, że pH oferowanych mydeł jest bardzo różne – wyjaśnia specjalistka z firmy Euro-Drogeria, która zajmuje się dystrybucją środków higieny i artykułów chemii gospodarczej.

Żele pod prysznic są postrzegane jako bardziej nowoczesne i lepiej dostosowane do potrzeb naszej skóry. Ich działanie jest zwykle bardziej delikatne, a w składzie znajduje się znaczna ilość substancji zapachowych, które nie tylko gwarantują długo utrzymujące się poczucie świeżości, ale również sprawiają, że przyjemna woń zostaje z nami na wiele godzin. Użycie żelu jest bardzo łatwe, a dzięki charakterystycznej konsystencji łatwo rozprowadzić go po ciele. Większość produktów tego typu zawiera tak dobrane składniki, by sam kontakt z żelem dawał wrażenie miękkości.

Co przemawia za wyborem mydła, a co sprawia, że lepszy może okazać się żel pod prysznic?

Stojąc przed alternatywą żel czy mydło najlepiej będzie skoncentrować się na swoich potrzebach i oczekiwaniach. Osoby, które potrzebują silnego środka myjącego, zrobią lepiej, decydując się na mydło. Większość produktów tego typu lepiej radzi sobie z usuwaniem brudu, potu i nieprzyjemnej woni. Dobrym mydłem bez kłopotu usuniemy ślady po naszej aktywności sportowej, pracy w ogródku czy domowych porządkach. Jeśli natomiast priorytetem będzie odświeżenie się i zapewnienie sobie długo utrzymującego się przyjemnego zapachu lepszym wyborem będzie żel pod prysznic.

Znaczenie ma również wygoda użytkowania. Wiele osób uważa, że kostki mydła są nieprzyjemne w dotyku, i kłopotliwe w użyciu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bez trudu można znaleźć mydło o większej zawartości olejków roślinnych, które są bardziej miękkie. Jeśli chodzi o kłopoty z uciekającym mydłem, które trudno złapać, to rzeczywiście nad zwilżoną i śliską kostką czasem trudno zapanować. Zwolennicy mydeł zauważają jednak, że komfort używania niektórych buteleczek z żelem również nie jest najwyższy. Często trudno je otworzyć, a ściekający po ich zewnętrznych ściankach żel również może sprawić, że trudno będzie je utrzymać. O ile upuszczonemu mydłu raczej nic nie grozi, upadek otwartego opakowania z żelem oznacza zwykle utratę nawet znacznej jego ilości.

Ze względu na duże różnice w składzie mydeł i żeli trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, który z tych produktów będzie lepszy. Zarówno mydło, jak i żel mogą mieć skład korzystniejszy dla określonego typu skóry. Wiele mydeł zawiera dość łagodne substancje myjące i ma pH bardzo zbliżone do uśrednionej wartości 4,5–5,5 uznawanej w większości przypadków za optymalną. Zdarzają się również żele pod prysznic, które mają bardzo wysokie pH i nie zawierają dodatkowych substancji pomagających w odbudowie warstw lipidowej czy mającej regeneracyjne działanie witaminy B5.

Osoby, które mają skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień, swoje poszukiwania optymalnego środka do mycia i pielęgnacji powinny jednak rozpocząć od zapoznania się z ofertą dobrych żeli pod prysznic. Ci, którzy mają tendencję do alergii, lepiej zrobią, przyglądając się uważniej mydłom, ponieważ żele pod prysznic mają zdecydowanie więcej substancji mogących być potencjalnymi alergenami.

śr. ocena 0 / głosów 0