Witaminy opóźniające starzenie


W pogoni za młodością próbujemy różnych sposobów. Rynek produktów i usług, które mają opóźnić starzenie, stale się powiększa. Nie ułatwia to wyboru odpowiednich dla siebie środków i zabiegów. Tymczasem zachowanie młodości może być prostsze, niż się wydaje. Niektóre substancje, które dobrze znamy i przyjmujemy na co dzień, mają bowiem właściwości opóźniające starzenie. Są między nimi także witaminy.

witaminy

Czym są witaminy?

Witaminy to bardzo zróżnicowana grupa organicznych związków chemicznych. Uzyskuje się je zarówno ze źródeł naturalnych, jak i na drodze syntezy w laboratoriach. Nie mogą być wytwarzane w organizmie człowieka, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich z codziennej diety.

Pierwszą odkrytą witaminą była B1. Wydzielił ją ponad 100 lat temu polski biochemik Kazimierz Funk. Jemu także zawdzięczamy wyraz „witamina”, który stanowi połączenie słów „vita” (łac. życie) oraz „amina”, oznaczający obecną w witaminie B1 grupę aminową.

Witaminy mają wpływ na nieprzebraną liczbę procesów zachodzących w organizmie, takich jak m.in.: wzrost, krzepnięcie krwi, produkcja śluzu w błonach śluzowych, mineralizacja kości i zębów, oddychanie komórkowe i wiele, wiele innych. Dlatego ich niedobór lub nadmiar odbija się na organizmie i jest bardzo szkodliwy.

Które witaminy opóźniają starzenie?

Starzenie kojarzy nam się przede wszystkim ze zmarszczkami i siwieniem, a także pozbawioną blasku cerą. Niektóre witaminy pozwalają cieszyć się dobrą kondycją skóry i włosów przez długi czas, zapewniając młody wygląd na dłużej.

Pierwszą substancją, z którą mamy do czynienia na co dzień, a która pozwoli zachować młodość, jest witamina C. Jest ona niezbędna przy syntezie kolagenu, który odpowiada za sprężystość i jędrność skóry. Niestety, z wiekiem kolagenu zaczyna ubywać. Dodatkowo witamina C przyspiesza gojenie ran.

Za piękne włosy odpowiada witamina B7. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zabezpieczając skórę głowy oraz same włosy przez przetłuszczaniem.

Witamina B5 pozwala zachować młody wygląd skóry i włosów. Utrzymuje skórę w dobrym stanie, opóźnia powstawanie zmarszczek, przyspiesza wzrost włosów i poprawia ich pigmentację, dzięki czemu szybko zyskują długość i pozostają zdrowie, a ponadto mają piękny kolor z natury.

Skórze sprzyja także B3. Witamina ta utrzymuje w dobrym zdrowiu nabłonek skóry, a dodatkowo poprawia ukrwienie całego ciała, co przekłada się na zdrowy koloryt cery i jej poprawne odżywianie wewnętrzne.

Wyżej wymienione witaminy opóźniają starzenie i warto ich sobie dostarczać – jeżeli nie jest to możliwe przy codziennej diecie, to w formie suplementów. Naturalne i łatwo przyswajalne suplementy można nabyć na www.ever-green.pl.

śr. ocena 5 / głosów 5