Sposoby pielęgnacji dłoni


Nawet jeśli nie pracujemy w zawodzie, w którym nasze dłonie to nasza wizytówka, patrzymy na nie tyle razy w ciągu dnia, że warto – choćby dla własnego dobrego samopoczucia – dbać o nie i je pielęgnować, aby prezentowały się zdrowo i ładnie. Zwłaszcza że nie wiadomo, czy nie przytrafi się wyjątkowa okazja, gdy powinny takie właśnie być. Lepiej nie ryzykować, że za późno zabierzemy się do ratowania ich wyglądu, tylko pamiętać o systematycznej pielęgnacji.

pielegnacja dloni

Pielęgnacja na co dzień

Zakładanie rękawiczek ochronnych do prac domowych i regularne smarowanie rąk kremem, najlepiej po każdym myciu – to podstawa. Krem do rąk warto mieć zawsze w torebce, bo trudno przewidzieć, czym przyjdzie nam je umyć.

Może się zdarzyć, że twarda woda lub drażniące mydełko sprawią, iż nasze dłonie będą nieprzyjemnie spierzchnięte – przestrzega ekspert z laboratorium firmy Scan-Anida.

Po myciu należy osuszyć je ręcznikiem, nie pocierając, ale delikatnie oklepując nim skórę. Przy tej okazji można delikatnie odsunąć skórki wokół paznokci. Co najmniej raz w tygodniu (jeśli komuś zależy, może robić to każdego wieczora) warto nałożyć na ręce grubszą warstwę kremu albo nawet przeznaczoną do tego celu maseczkę i zapakować dłonie na noc w bawełniane rękawiczki lub – gdy ich akurat nie mamy – w czyste skarpetki.

Peelingi, kąpiele…

1-2 razy w tygodniu warto poprzedzić takie intensywne nocne nawilżanie peelingiem. Na rynku istnieje wiele gotowych preparatów do tego służących, możemy też wymieszać np. łyżkę soli z łyżką oliwy i taką masą delikatnie natrzeć dłonie. Innym domowym sposobem pielęgnacji dłoni, zwłaszcza szorstkich i przesuszonych, są kąpiele w lekko podgrzanej oliwie z dodatkiem soku z cytryny. Mieszankę tę można także wzbogacić olejem rycynowym, a dłonie moczymy w niej przez kilkanaście minut. Te dwa zabiegi można połączyć, a na koniec jeszcze dopieścić ręce, smarując je grubo kremem, owijając w foliowe torebki, a następnie w ogrzane gorącą wodą i wyżęte ręczniki. Trzymamy w tym dłonie przez 5-10 minut.

U kosmetyczki

Raz na jakiś czas, zwłaszcza w okresach przejściowych między porami roku, na które nasze dłonie są szczególnie wrażliwe, warto wybrać się do kosmetyczki na zabieg parafinowy. Oprócz wykonania peelingu i masażu pielęgnującymi olejkami moczymy wówczas ręce w kąpieli parafinowej, dzięki czemu staną się gładsze, bardziej miękkie i nawilżone. Kosmetyczka wykona także co najmniej podstawowy manikiur. Kąpiel parafinowa to tylko jeden z podstawowych zabiegów, których w ofercie salonów kosmetycznych przeważnie jest znacznie więcej – nigdy nie zaszkodzi zapytać, co będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Nie zapominajmy o paznokciach

Paznokcie to osobna sprawa. Zadbać możemy o nie zarówno u kosmetyczki, jak i w domu. Podstawą ich pielęgnacji jest regularne spiłowywanie przed namoczeniem dłoni i odsuwanie skórek po nim. Następnie warto nałożyć na paznokcie odżywkę w postaci wcieranego w nie olejku lub serum, albo też lakieru, który nada płytce połysk i czasem delikatny kolor na dłużej. Jeżeli malujemy paznokcie żywszymi, ciemnymi lub perłowymi odcieniami, koniecznie stosujmy pod nie bazę, która uchroni płytkę przed żółceniem i osłabieniem.

śr. ocena 5 / głosów 4