W jaki sposób dobrać fryzurę do kształtu twarzy


Modna fryzura nie zawsze znaczy ładna. To, że dane uczesanie jest popularne i uznawane za atrakcyjne, nie oznacza, że będzie ono pasowało każdemu. Wręcz przeciwnie, dwie osoby uczesane w ten sam sposób mogą wyglądać zupełnie inaczej. Dlaczego? Ponieważ fryzura powinna być dopasowana do kształtu twarzy, a nie podyktowana aktualnymi trendami.

Fryzura a kształt twarzy

We fryzjerstwie i innych dziedzinach związanych z wizażem wyróżnia się kilka kształtów twarzy. Idealne uczesanie podkreśli ich atuty i ukryje ewentualne mankamenty. Jakie typy twarzy wyróżniamy i jakie fryzury są dla nich odpowiednie?

  • Twarz owalna – regularna, lekko podłużna, uznawana za ideał. Szczęśliwi posiadacze twarzy owalnej nie muszą wiele zmieniać – pasuje do niej właściwie każde uczesanie. Aby wyeksponować owal, należy zrezygnować z fryzur zasłaniających twarz.
  • Twarz okrągła – o długości zbliżonej do szerokości, małym podbródku i pełnych policzkach. Idealna fryzura optycznie wyszczupli twarz dzięki zasłonięciu jej boków, np. przy pomocy łagodnie opadających fal i cieniowanych włosów. Sprawdzi się też asymetryczna grzywka. Unikajmy prostych, grubych grzywek oraz cięcia lub zwiększonej objętości na linii policzków.
  • Twarz kwadratowa – z szerokim czołem i wydatną żuchwą, ale i z mocno zarysowanymi kościami policzkowymi. Fryzjer powinien złagodzić rysy, np. poprzez pocieniowanie kosmyków lub pofalowanie włosów. Nie zaleca się symetrycznych cięć: prostej grzywki i gładko zaczesanych włosów.
  • Twarz podłużna – o długości znacznie przekraczającej szerokość, wysokim czole i długim podbródku. Zaleca się skrócenie twarzy przy pomocy grzywki, warstwowych cięć, a także loków i fal. Zrezygnujmy z długich, gładkich uczesań.
  • Twarz trójkątna – o szerokim czole i zwężającej się linii twarzy aż do ostrego podbródka. Idealne będą włosy o większej objętości przy linii żuchwy, np. bob, ale też dłuższe i cieniowane. Lepiej unikać bardzo krótkich i wysoko upiętych włosów.

Istotny kolor

Fryzura to nie tylko odpowiednio ścięte i uczesane włosy. To również koloryzacja, którą także warto dopasować do kształtu twarzy.

Wyjaśnia to fryzjer z salonu Corte Del Sole w Warszawie: Niewłaściwie dobrany kolor zepsuje efekt każdej fryzury, nawet idealnie dopasowanej do rysów twarzy. Odpowiednią koloryzacją podkreślimy odcień skóry i wydobędziemy z niej blask, ale skorygujemy również kształt twarzy. Uważa się, że ciemniejsze odcienie wyszczuplają, jednak nie jest to do końca prawda. Płaski, przytłaczający kolor może dać zupełnie odwrotny efekt. Jeśli już, powinny to być ciepłe kolory, takie jak kasztan, naniesione na pojedyncze pasma, zwłaszcza te opadające wzdłuż twarzy. Również modne dzisiaj ombre, czyli kolor ciemniejszy u nasady i jaśniejszy na końcówkach pomoże wyostrzyć rysy twarzy. Niejednolite koloryzacje: wszelkie pasemka i cieniowania, a szczególnie umiejętne konturowanie włosów, pozwolą wyeksponować atuty twarzy.

śr. ocena 5 / głosów 4