SPA w Uzdrowisku Cieplice – naturalne gorące źródła


Cieplice to uzdrowisko będące częścią Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku u stóp Karkonoszy. Uzdrowisko zostało założone w 1281 roku. Lokalizacja jest nieprzypadkowa – poza lokalizacją w pięknej Kotlinie Jeleniogórskiej, Cieplice posiadają wyjątkowe wody termalne, które stanowią największy skarb tego uzdrowiska. Ich temperatura dochodzi nawet do 87 stopni Celsjusza.

naturalne gorace zrodla

Właściwości wody i charakterystyka źródeł

Wody termalne w sanatorium Cieplice mają właściwości silnie rozgrzewające. Woda jest słabozmineralizowana i fluorkowo-krzemowa. Kąpiel w takiej wodzie wywołuje odczyn termiczny w narządach wewnętrznych. Sprawia to, że krew krąży sprawniej, a mięśnie się rozluźniają. Woda zapobiega także krystalizacji kwasu moczowego oraz tworzeniu kamieni nerkowych. Ponadto zwiększa mikcję i diurezę. Mikcja to medyczne określenie oddawania moczu, a diureza to ogół zjawisk związanych z procesem wydalania. W przypadku nieprawidłowego przebiegu diurezy mamy zwykle do czynienia z niewydolnością nerek. Woda od zewnątrz i od wewnątrz działa także antybakteryjnie. Ma działanie obniżające poziom cholesterolu i zapobiega próchnicy zębów. Wody termalne Cieplic ogrzewane są przez zasoby cieplne wnętrza ziemi. Krążą w sieci szczelin skał granitowych i wypływają na powierzchnię dzięki podwyższonemu ciśnieniu hydrostatycznemu.

Zabiegi w cieplickim SPA

W Uzdrowisku Cieplice kuracjusze mogą skorzystać nie tylko z basenu. W SPA “Marysieńka” możliwe jest skorzystanie z kąpieli mineralnej połączonej z hydromasażem oraz skorzystanie z sauny. Mamy do dyspozycji masaż klasyczny, natryski biczowe oraz aqua fitness w leczniczej wodzie termalnej. Wymienione atrakcje zaliczamy do zabiegów leczniczych. Jeśli chodzi o zabiegi SPA, do dyspozycji kuracjuszy jest kapsuła młodości oraz sauna fińska. Wśród zabiegów na stronie Uzdrowiska Cieplice znajdziemy jeszcze zbiorowe ćwiczenia w basenie, hydromasaże wielostrumieniowe, kąpiele wirowe czy inhalacje. Kuracjusze mają do dyspozycji kąpiel ozonową, kwasowęglową, perełkową czy borowinową. Borowina zawiera między innymi żywice, woski, aminokwasy, białka i inne składniki organiczne, które korzystnie wpływają na krążenie krwi. Kąpiele borowinowe wskazane są szczególnie pacjentom ze schodzeniami i stanami pourazowymi narządów ruchu, z chorobami reumatoidalnymi, czy nerwobólami. Każdy znajdzie w Uzdrowisku Cieplice zabiegi, które będą dla niego odpowiednie i przyjemne.

śr. ocena 5 / głosów 4