Jakie są metody wybielania zębów?


Śnieżnobiały uśmiech to mocny atut urody i tajna broń, dzięki której możemy sobie zjednać przyjaciół, zyskać przychylność nowo poznanych osób albo lepiej wypaść na rozmowie o pracę. Dzięki profesjonalnym metodom wybielania idealnie białe zęby można zobaczyć nie tylko na okładkach czasopism, ale też w prawdziwym życiu. W jaki sposób osiąga się tak olśniewający efekt?

Metody profesjonalnego wybielania zębów

Osoby, które skierują się do stomatologa, aby uzyskać bielsze zęby, mogą skorzystać z dwóch metod:

  • wybielanie w gabinecie przy użyciu lampy,
  • wybielanie w domu przy użyciu nakładek.

Wybielanie zębów lampą to zabieg przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym. Trwa około 45 minut. Daje możliwość rozjaśnienia zębów o kilka tonów. Nie ma jednak póki co sposobu, który zęby dość ciemne z natury uczyniłby idealnie białymi. Przez wybielaniem przeprowadza się piaskowanie. Następnie zęby pokrywane są żelem i naświetlane lampą, której promienie aktywują żel oddziałujący na zęby.

Wybielanie nakładkami przeprowadza się w domu. Nakładki wykonuje się na miarę dla każdego pacjenta. Zasada działania jest podobna, jednak żel nie jest aktywowany światłem lampy, przez co zabieg musi trwać dłużej, bo około dwóch tygodni. W tym czasie pacjent ma spać z nakładkami na zębach. Skuteczność tej metody jest zbliżona do wybielania w gabinecie, jednak jest ona znacznie mniej wygodna.

Rozjaśnianie a wybielanie zębów

Na rynku preparatów do higieny jamy ustnej możemy znaleźć wiele takich, które producenci reklamują hasłami sugerującymi, że po zastosowaniu danego środka nasz uśmiech stanie się bielszy. Chcąc osiągnąć efekt jak z reklamy, kupujemy np. pastę, sądząc, że ma właściwości wybielające. Najczęściej kończy się to wielkim zawodem. Dlaczego? Bo rozjaśnianie i wybielanie to dwie zupełnie różne rzeczy, o czym mało który konsument wie… Na czym polega różnica? Zapytaliśmy o to w Przychodni Stomatologicznej Multimed.

Słowo „wybielający” jest zarezerwowane dla preparatów zawierających składniki o takim działaniu. Jeżeli na opakowaniu widzimy słowo „rozjaśniający”, możemy być pewni, że ten preparat nie wybieli naszych zębów. W profesjonalnej nomenklaturze rozjaśnianie oznacza działanie odsłaniające naturalny kolor zębów, czyli np. usuwanie osadu. A to potrafi każda pasta…

Choć używanie słowa „wybielający” na określenie preparatu o właściwościach rozjaśniających jest nadużyciem, producenci wciąż uciekają się do tego wybiegu. Dlatego, jeżeli chcemy mieć gwarancję bielszego uśmiechu, lepiej udać się do gabinetu stomatologicznego i przeprowadzić profesjonalne wybielanie.

śr. ocena 5 / głosów 4