Rytuał hammam w dwóch wydaniach. Wersja turecka i marokańska


Orientalne zabiegi oraz rytuały pielęgnacyjne i zdrowotne, takie jak np. rytuał hammam, cieszą się w obecnych czasach coraz większą popularnością. Jest tak dlatego, że pomagają przywrócić harmonię naszego ciała i umysłu oraz zredukować poziom stresu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na czym polega rytuał hammam oraz czym różni się wersja turecka od wersji marokańskiej, zapraszamy do lektury!

turecki hammam

Na czym polega rytuał hammam?

Słowo hammam oznacza tradycyjną turecką łaźnię parową. Sam rytuał hammam składa się z 4 etapów, a wstępem do nich jest właśnie pobyt w łaźni parowej, stąd też jego nazwa. Jest to jednak dopiero początek całej ceremonii. Podczas kilkunastominutowego, relaksującego pobytu w łaźni nasz organizm ma okazję przygotować się do dalszych zabiegów, dzięki rozgrzaniu i zmiękczeniu skóry. Po tym wstępnym etapie, składającym się z pobytu w łaźni zakończonym chłodnym prysznicem, pora na kolejne, które wykonywane są w tzw. Sali Hammam na podgrzewanym kamiennym łożu, które, oddając ciepło, działa terapeutycznie na ciało. W ramach kolejnych etapów następują: polewanie ciała ciepłą wodą, głęboki peeling, obmycie i oczyszczenie skóry oraz na zakończenie – odprężający masaż.

Hammam turecki i marokański – czym się od siebie różnią?

Rytuał turecki i marokański różnią się od siebie kilkoma szczegółami. Rytuał Hammam w stylu tureckim polega na wykonaniu peelingu całego ciała przy pomocy specjalnej rękawicy Kessa. Następnie pokrywa się ciało pianą mydlaną i wykonuje delikatny zabieg masażu, po którym obmywa się je ciepłą wodą. Zwieńczeniem tego rytuału jest masaż całego ciała z wykorzystaniem olejów naturalnych, w tym głównie oleju arganowego. Z rytuału tureckiego, jak i marokańskiego możemy skorzystać w Gdańsku w Bursztynowym Spa Leczniczym Amber Hammam.

Rytuał hammam w stylu marokańskim wykorzystuje oczyszczające i lecznicze właściwości specjalnego czarnego mydła, które nakładane jest na ciało, po czym, przy pomocy rękawicy Kessa, wykonywany jest dokładny peeling ciała. Po zmyciu pozostałości peelingu wodą, na tak przygotowaną skórę nakładana jest glinka Rhassoul, która ma szereg dobroczynnych właściwości. Po oczyszczeniu skóry z glinki następuje ostatni etap rytuału, który, podobnie jak w wersji tureckiej, polega na masażu ciała z wykorzystaniem oleju arganowego. Na zakończenie obydwu rytuałów z Sali Hammam możemy przejść do Sali Relaksu na szklaneczkę pysznej herbaty oraz słodki poczęstunek.

śr. ocena 0 / głosów 0