Rodzaje zabiegów wykorzystywanych w SPA


SPA, od kiedy weszło do Polski, cieszy się coraz większą popularnością. Wciąż powstają i rozbudowują się ośrodki oferujących zabiegi z użyciem wody. Coraz łatwiej także o urządzenie domowego kącika SPA. Czym tak naprawdę jest SPA? Kto może z niego korzystać i jakich efektów należy oczekiwać? Z jakich zabiegów możemy korzystać w ramach SPA? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po świecie wodnych zabiegów.

SPA – skąd pochodzi?

Nie ma pewności co do tego, skąd wzięło się słowo SPA. Skrót SPA rozwija się do „sanus per aquam”. Według niektórych opinii wyrażenie to pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „zdrowie za sprawą wody”. Nazwa oddawałaby zatem dokładnie istotę zjawiska. Zdaniem innych „spa” wywodzi się z czasów Cesarstwa Rzymskiego, w którym to miejsca porównywalne do dzisiejszych spa nazywano Aqua Spandae.

Niezależnie od źródłosłowu, nie ulega wątpliwości, że tradycja relaksujących zabiegów w wodzie sięga czasów starożytnych i nie ogranicza się wyłącznie do kontynentu europejskiego. O zdrowotnych właściwościach wody wiedzieli, prócz Greków i Rzymian, także m.in. mieszkańcy: Persji, Babilonu, Egiptu, Ameryki.

Kąpiele SPA – najpopularniejsze zabiegi

Za najpopularniejsze zabiegi SPA należy uznać kąpiele. Ich rodzajów jest bardzo dużo, począwszy od kąpieli w czystej wodzie wypełnionej bąbelkami, poprzez taką z dodatkiem ziół, mleka czy olejków, a skończywszy na kąpielach błotnych.

Jak działa kąpiel z bąbelkami? Jest to po prostu wyjątkowo przyjemna wersja masażu. Pęcherzyki powietrza rozbijające się o skórę poprawiają krążenie i rozluźniają mięśnie. Co ważne, zabieg jest przeprowadzany na całym ciele jednocześnie, a nie partiami. Dzięki temu całe ciało wypoczywa równomiernie, a po zabiegu jesteśmy wyjątkowo zrelaksowani.

Kąpiele z dodatkiem rozmaitych substancji mają różne działanie. Nie każda kąpiel jest dla każdego. Powinna ona być dobrana do typu skóry oraz problemów, z jakimi się ona boryka. Mleko obfituje w witaminy, enzymy i sole mineralne, dzięki czemu łagodnie oczyszcza skórę, odżywia ją i wydobywa jej naturalne piękno. Wiedziała o tym sama Kleopatra, uważana do dziś za jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie. Kąpiele ziołowe mogą przeciwdziałać różnym schorzeniom – oczyszczać, tonizować, leczyć i normalizować. Dzięki olejkom możemy zadbać o naturalny ochronny płaszcz lipidowy skóry, który gwarantuje odpowiedni poziom nawilżenia.

To tylko kilka podstawowych zabiegów spa. Jest ich znacznie więcej. Warto zajrzeć np. do bogatej oferty Silvan Spa, aby przekonać się, jak wiele może zdziałać odpowiednio użyta woda.

śr. ocena 0 / głosów 0