Podstawowe rodzaje masażu


Masaż jest zabiegiem fizjoterapeutycznym polegającym na sprężystym odkształcaniu tkanek. Podczas jego wykonywania masażysta wykonuje ruchy wywierające nacisk na tkanki, w określonym tempie i z odpowiednią siłą. Wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych, napięcia mięśniowego, przyspiesza regenerację mięśni, usprawnia przepływ limfy i poprawia samopoczucie. Sprawdź, jakie są jego podstawowe rodzaje i który z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu.   

masaż

Masaż ma swój rodowód w starożytności i już wtedy stanowił uzupełnienie obrzędów religijnych. Pierwsze masaże wykonywane były w Indiach i w Chinach jako naturalna metoda lecznicza. Z jego dobrodziejstw możemy korzystać również w czasach współczesnych. Jest wiele rodzajów masaży, tj. ogólnych, jak i wyspecjalizowanych, a wymienienie ich wszystkich jest niezwykle trudne. Pod pojęciem masażu kryją się bowiem nie tylko techniki fizjoterapeutyczne, ale również orientalne rytuały. Każdy z tych masaży inaczej przebiega, charakteryzuje się inną techniką przeprowadzania oraz innymi środkami stosowanymi podczas wykonywania.  Poniżej kilka z nich.  

Masaż klasyczny

Jak wskazuje ekspert z Centrum Pięknego Ciała i Fryzur w Sopocie, który w swojej ofercie proponuje klientom m.in. masaż klasyczny, zauważa, że Jest to najbardziej znana forma masażu w całej Europie. Może leczyć, pobudzać albo relaksować w zależności od jego intensywności. Przy jego wykonaniu stosuje się technikę głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, a także wałkowania. Masażysta, wykonując odpowiednie ruchy, używa specjalnego balsamu, kremu albo olejku. Jeżeli nigdy nie korzystałeś z profesjonalnego masażu, warto od niego zacząć, a na pewno się nie zawiedziesz.

Masaż gorącymi kamieniami

To jeden z najprzyjemniejszych masaży. Polega na tym, że masażysta rozkłada albo wyłącznie na plecach, albo na całym ciele wcześniej specjalnie do tego przygotowane, rozgrzane, gładkie kamienie. Masuje okrężnymi ruchami ciało, czasem stosuje bardzo delikatne uciski. Masaż gorącymi kamieniami ogrzewa organizm, głęboko rozluźnia napięte mięśnie i wpływa na prawidłową funkcję ośrodków energetycznych organizmu. Sprawdza się dla wszystkich osób, które szukają regeneracji po męczącym dniu spędzonym przed komputerem w pracy, ponieważ przynosi przyjemne poczucie odprężenia i relaksu.

Masaż relaksacyjny 

Masaż ten przeznaczony jest dla wszystkich osób przepracowanych i przemęczonych, po długotrwałym wysiłku fizycznym i psychicznym. Tak jak masaż gorącymi kamieniami za cel ma również spowodowanie zmniejszenia napięcia mięśni i odprężenie. Masażysta albo masażyści (może być wykonywany na cztery ręce) nie wykorzystuje jednak podczas jego wykonywania rozgrzanych kamieni, ale różnego rodzaju oleje. Sam ich zapach przynosi ukojenie.

Przy wyborze masażu nie zapomnij, aby kierować się swoimi potrzebami, przeciwskazaniami zdrowotnymi i profesjonalizmem osoby przeprowadzającej masaż. Wówczas przyniesie Ci on najwięcej korzyści.

śr. ocena 5 / głosów 1