Niezwykłe właściwości mucyny ślimaka


Mucyna ślimaka jest jednym z najważniejszych składników jego śluzu. Choć koncepcja używania tej substancji w kosmetykach może wydawać się odpychająca, warto zastanowić się, czym dokładnie jest śluz ślimaka i jakie funkcje pełni. W niniejszym tekście postaramy się wyjaśnić, jak ważna dla ślimaków jest mucyna, jakie właściwości mają kosmetyki o nią wzbogacone i czy ich produkcja jest humanitarna.

mucyna-slimaka

Czemu ślimak wytwarza mucynę?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, mucyna to składnik śluzu rozmaitych płazów, w tym właśnie ślimaków. Każdy, kto kiedykolwiek widział ślimaka, z pewnością dostrzegł, że zwierzątko porusza się wyłącznie dzięki jednej nodze, która jest niezwykle delikatna i wydawać by się mogło, że nie posiada żadnej ochrony przed zagrożeniami, jakie czyhają nań na podłożu – opowiada ekspert z Ambasady Zdrowia i Urody.

A ślimak pokonuje przecież nie tylko równe, gładkie powierzchnie, ale przede wszystkim przemieszcza się po ziemi, kamieniach i roślinach, niekiedy o bardzo ostrych krawędziach. Ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed kontaktem z substancjami chemicznymi i przegrzewaniem, zapewnia ślimakowi właśnie śluz.

Mucyna, która zagęszcza śluz ślimaka, chroni jego ciało przed wysychaniem, ułatwia przemieszczanie się, a także oddychanie powierzchnią ciała. Znajdujące się w niej składniki przyspieszają gojenie się ran i stanowią naturalną barierę chroniącą przed działaniem rozmaitych patogenów.

Mucyna ślimaka w kosmetykach

Choć skóra ślimaka różni się od ludzkiej, dobroczynne właściwości mucyny doskonale sprawdziły się w preparatach do pielęgnacji delikatnej skóry twarzy i szczególnie narażonej na uszkodzenia skóry dłoni. Jakie konkretnie efekty daje stosowanie takich kosmetyków?

W śluzie ślimaka znajdują się naturalne składniki odżywcze, regenerujące i przeciwbakteryjne. Wymieńmy chociażby kwas hialuronowy i alantoinę, które działają nawilżająco oraz przeciwzapalnie, kwas glikolowy, który przyspiesza złuszczanie martwego naskórka, czy mukopolisacharydy łagodzące podrażnienia i stany uczuleniowe.

Taka kombinacja odpowiednio skoncentrowanych składników naturalnego pochodzenia pozwala na uzyskanie kremów, maseczek i toników o działaniu silnie regenerującym i nawilżającym oraz ochronnym.

Profesjonalne kosmetyki z mucyną ślimaka pomagają w problemach ze skórą suchą i zmęczoną, a ponadto wygładzają cerę, redukując widoczność zmarszczek. Ochronne i przeciwutleniające właściwości preparatów z mucyną ślimaka pozwalają dłużej zachować młodzieńczą świeżość i nieskazitelną gładkość cery.

Produkcja przyjazna ślimakom

Większość produktów odzwierzęcych w świadomym użytkowniku budzi wątpliwości natury moralnej. Czy pozyskiwanie mucyny jest bolesne dla ślimaka i czy wymaga zabicia bezbronnego zwierzątka? Otóż nie.

Mucyna na kosmetyki pozyskiwana jest z wyłącznie jednej odmiany hodowlanej ślimaka – Helix Aspersa Muller.  Choć ten sam gatunek hodowany jest w celach spożywczych, o wiele lepszy los spotyka je w hodowlach przeznaczonych do produkcji śluzu na potrzeby kosmetologii.

Mucynę o najlepszych właściwościach produkuje ślimak zdrowy i zrelaksowany. Dlatego w hodowlach ślimakom zapewnia się możliwie jak najlepsze warunki. Samo pozyskiwanie śluzu odbywa się na specjalnych karuzelach, po których ślimaki spacerują przez około godzinę, po czym wracają do reszty stada. Jak widać nie jest to praca szczególnie wymagająca, a ślimakom w jej czasie nie dzieje się żadna krzywda.

Jeśli zastanawiasz się nad wypróbowaniem kosmetyków z mucyną ślimaka, koniecznie zwróć uwagę na jej zawartość w danym preparacie. Wydajne produkty o najwyższym stężeniu mucyny na rynku polskim oferuje marka tianDe w swojej serii Snail Secret.

śr. ocena 4.5 / głosów 12