Na czym polega peeling enzymatyczny?


Peeling enzymatyczny, zwany również peelingiem chemicznym, ma na celu usuwanie suchej skórki oraz ujednolicenie i odświeżenie skóry twarzy. Jest on jednym z najpopularniejszych zabiegów stosowanych na twarz i bez problemu można go wykonywać w domu. Może się wydawać, że jest on podobny do powszechnie znanego peelingu mechanicznego, jednak są między nimi pewne różnice.

peeling enzymatyczny

Jak działa peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny zawiera keratolinę, papainę, bromelainę oraz kompleks enzymatycznych białek ze ścian komórkowych drożdży, co powoduje usuwanie martwego naskórka, wygładzenie skóry, dodanie jej blasku, zmniejszenie widoczności porów i lepsze wchłanianie kosmetyków. Peeling enzymatyczny poleca się szczególnie osobom z cerą wrażliwą i naczyniową, a także tym, którzy zmagają się z trądzikiem. W porównaniu do peelingu mechanicznego nie zawiera drobinek ścierających. Jest dużo łagodniejszy dla skóry, lecz na efekty trzeba nieco poczekać. Przeważnie są to 2-3 dni od nałożenia. W przypadku, gdy pojawią się odstające skórki, nie wolno ich usuwać peelingiem mechanicznym.

Jak się go stosuje?

Peeling enzymatyczny najczęściej jest w formie żelu, kremu lub gęstej pasty. Kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów jest regularność zabiegów. Powinny się one odbywać co najmniej raz w tygodniu. Przy takim stosowaniu peeling enzymatyczny osiąga lepsze efekty niż peeling mechaniczny. Należy go nakładać dłońmi na uprzednio oczyszczoną i lekko wilgotną skórę. Następnie wykonuje się masaż, który trwa od 5 do 10 minut. W tym czasie peeling zmienia się w kremową emulsję, która może powodować lekkie szczypanie. Dłonie powinny być zwilżone woda. Peeling można pozostawić na skórze jak maseczkę i zwilżać go wtedy, gdy zacznie wysychać. W przypadku bardzo wrażliwej cery należy skrócić masaż do 2-3 minut.

Kiedy nie można używać peelingu enzymatycznego?

Peeling enzymatyczny ma także przeciwwskazania. Nie należy go stosować jeśli wystąpi uczucie pieczenia, szczypania, swędzenia skóry podczas zabiegu lub zaczerwienienie twarzy po jego zmyciu. Długotrwałe podrażnienie przeważnie wskazuje na uczulenie. Po zabiegu skóra musi być odpowiednio pielęgnowana. Specjalista ze sklepu TianDe w Gdańsku tłumacz: Trzeba zrezygnować na pewien czas z podkładu ze względu na możliwość wystąpienia łuszczących się skórek. Twarz powinna być nasmarowana kremem z wysokim filtrem, by nie dopuścić do nasłonecznienia skóry. Należy także zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol, ponieważ mogą one prowadzić do podrażnień.

śr. ocena 5 / głosów 1