Na czym polega ozonoterapia?


O ozonie z pewnością w dzisiejszych czasach słyszał już każdy, przez lata bowiem popularnym tematem była tak zwana dziura ozonowa. Dziś o ozonie coraz częściej mówi się w kontekście jego zastosowania – a te staje się coraz szersze. Sztucznie otrzymywany ozon wykorzystywany jest między innymi w medycynie. Ozonoterapia, bo o niej tu mowa, może być bardzo przydatna w leczeniu licznych schorzeń oraz wspomaganiu procesu gojenia ran. Na czym ona jednak polega?

Ozon – co to takiego?

Aby zrozumieć, czym jest ozonoterapia należy wiedzieć, czym jest ozon.

Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu – wyjaśnia przedstawiciel firmy OzonellaCząsteczki tego typu mogą powstawać naturalnie bądź być wytwarzane przy pomocy urządzeń nazywanych ozonatorami. W obu przypadkach mamy do czynienia z dość specyficznymi warunkami. W naturze ozon powstaje w wyniku wyładowań atmosferycznych, które prowadzą do jonizacji powietrza lub rozpadu niektórych dwuatomowych cząsteczek tlenu w wysokich partiach atmosfery, czyli tak zwanej ozonosferze – dochodzi do tego pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. W ozonatorach wykorzystuje się z kolei zjawisko tak zwanych wyładować koronowych, powstających podczas jonizacji gazu lub cieczy otaczających przewodnik. Niezależnie od mechanizmu jego powstawania, ozon jest związkiem bardzo niestabilnym, niedługo po powstaniu naturalnie rozpada się do dwuatomowych cząstek tlenu.

Ozon ma bardzo silne właściwości dezynfekujące – szacuje się, że są one około 50 razy większe, niż właściwości dezynfekujące chloru. Stąd też coraz częściej ozon stosowany jest w dezynfekcji. Jego dodatkowe atuty to fakt, że szybko się neutralizuje, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu.

Czym jest i na czym polega ozonoterapia?

Ozonoterapia to metoda lecznicza, stosowana między innymi w we wspomaganiu leczenia nowotworów i innych chorób przewlekłych oraz infekcji, a także w rehabilitacji różnego rodzaju ran – odleżyn, oparzeń, zakażeń. Do zabiegów ozonoterapii używa się mieszanki ozonu z czystym tlenem, w której stężenie ozonu może wynosi maksymalnie 5%. Do organizmu pacjenta może ona zostać podana na różne sposoby – najwyższą skuteczność wykazuje tzw. ozonowanie krwi, polegające na pobraniu około 200 ml krwi pacjenta, poddanie jest ozonowaniu i następnie wtłoczenie jest z powrotem do organizmu. Miejscowo możliwe jest również zaaplikowanie płynów, takich jak woda destylowana czy ozonowana oliwa, czy zastosowanie zwanej kąpieli suchej – polega ona na ubraniu zmienionej chorobowa części ciała pacjenta w specjalnym rękawie, który następnie wypełniany jest mieszanką. Jak każda metoda lecznicza, również ozonoterapia posiada pewne przeciwwskazania – należą do niej między innymi ciąża, zatrucie alkoholowe oraz nadczynność tarczycy.

śr. ocena 0 / głosów 0