Metody leczenia łysienia


Nadmierne wypadanie włosów, skutkujące powstawaniem prześwitów i widocznego przerzedzenia np. w okolicach zakoli to problem, który może dotknąć każdego, a borykają się z nim tak mężczyźni, jak i kobiety. Choć leczenie łysienia nie należy do zadań łatwych, zdecydowanie warto się nim zainteresować. W grę wchodzi nie tylko dbałość o atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim dobre samopoczucie.

leczenie-lysienia

Przyczyny łysienia

Najczęstszą przyczyną łysienia jest nadmiar dihydrotestosteronu, czyli pochodnej testosteronu, a więc hormonu męskiego. Stąd takie łysienie określa się mianem androgenicznego i jest to problem o podłożu dziedzicznym, który dotyka głównie mężczyzn – wyjaśnia dr Piotr Zawodny z Kliniki Zawodny Estetic w Szczecinie.

Nadmierne wypadanie włosów może też być wywołane nieprawidłową dietą i niedoborem niektórych witamin, przedłużającym się stresem, zbyt częstym farbowaniem, a nawet używaniem niewłaściwie dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Leczenie łysienia spowodowanego czynnikami środowiskowymi jest jednak łatwiejsze niż terapia łysienia androgenicznego.

Leczenie łysienia

Sposób leczenia nadmiernego wypadania włosów zawsze musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Niezwykle istotne jest ustalenie, z jakim typem łysienia zmaga się dana osoba. Dzięki rzetelnej diagnozie możliwe jest opracowanie najskuteczniejszej i najmniej inwazyjnej metody terapii.

Nieinwazyjne zabiegi w leczeniu łysienia

W przypadku łysienia wywołanego niedoborem witamin, ogólnym osłabieniem organizmu lub stresem, terapię warto rozpocząć od mało inwazyjnych metod, które mają na celu zahamowanie wypadania włosów i przyspieszenie odnowy cebulek.

Jedną z takich metod leczenia łysienia jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Zabieg wykonuje się z użyciem preparatów skomponowanych specjalnie do walki z problemem łysienia.

Alternatywną formą mezoterapii jest zabieg, z wykorzystaniem własnego osocza bogatopłytkowe, mającego na celu  zatrzymanie wypadania włosów, odżywienie skóry głowy oraz pobudzenie i  intensywną regeneracji stymulację  owłosionej skóry głowy.

Jako element wspierający mezoterapię w leczeniu łysienia często wykorzystuje się naświetlanie LED, laser Mosaic HP lub karboksyterapię. Światło LED zwiększa potencjał energetyczny w komórkach, co dodatkowo aktywizuje ich namnażanie. Terapia z użyciem wiązki laserowej poprawia kondycję skóry i stymuluje wzrost nowych cebulek. Karboksyterapia, czyli zabieg z wykorzystaniem dwutlenku węgla, poprawia mikrokrążenie skóry głowy, co skutkuje lepszym odżywieniem wszystkich budujących ją komórek.

Regenera Activa

REGENERA ACTIVA jest specjalnie zaprojektowanym systemem wykorzystującym autologiczny przeszczep komórek. Poprzez skalibrowany proces mechaniczny oraz filtrację pozwala uzyskać wysoką koncentrację tzw komórek progenitorowych (prekursorowych), zdolnych do regeneracji tkanek.

Podczas zabiegu pobiera się od jednego do trzech wycinków skóry o średnicy 2,5 mm. Miejscem pobrania jest okolica karku, na linii włosów. Jest to obszar, który jest najmniej podatny na łysienie androgenowe. Proces jest całkowicie bezbolesny, ponieważ miejsce pobrania zostaje znieczulone. Pobrane wycinki umieszcza się w urządzeniu, które przygotowuje zawiesinę komórek. Sporządzony preparat wstrzykuje się w skórę owłosioną za pomocą igły.

śr. ocena 5 / głosów 5