Masaże lecznicze – Masaż Tajski Vat Po


Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, życie w ciągłym pośpiechu i stres – wszystkie te czynniki mają bardzo duży, negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jedną ze skuteczniejszych metod walki z ich skutkami jest leczniczy masaż tajski Vat Po.

masaze-lecznicze

Czym jest masaż tajski?

Technika masażu tajskiego narodziła się w Wat Pho, buddyjskiej świątyni znajdującej się w Bangkoku i znanej również jako Świątynia Leżącego Buddy. Za jej twórcę przyjmuję się Shivago Komarpaja, która ponad 500 przed naszą erą był osobistym lekarzem Buddy, w rzeczywistości jednak jej korzeni należy szukać w medycynie Chin, Indii oraz innych południowoazjatyckich państw. Masaż tajski stanowi połączenie akupresury i refleksologii, czyli metod leczenia poprzez dotyk, masowanie i uciskanie określonych partii ciała, oraz jogi pasywnej.

Jak przebiega masaż tajski?

Typowa sesja masażu tajskiego wykonywana jest na specjalnej, elastycznej macie i trwa około dwóch godzin. W tym czasie masażysta bardzo intensywnie pracuje nad ciałem pacjenta, rozciąga je i rytmicznie uciska, używając do tego nie tylko dłoni, ale również przedramion, łokci oraz stóp. Pacjent na czas zabiegu ubrany jest w luźne, wygodne ubrania, w zależności od stosowanej w danej chwili techniki przyjmuje proste postawy zaczerpnięte z jogi pasywnej. Istnieje kilka odmian masażu tajskiego, między innymi klasyczny masaż, stanowiący połączenie akupresury i jogi pasywnej, masaż olejkowy, wykonywany z pomocą stymulujących organizm olejków aromatycznych; masaż przy pomocy wypełnionych mieszanką ziół bawełnianych woreczków, nazywanych stemplami, oraz masaż stóp, oddziałujących na strefy refleksologiczne.

Skutki masażu klasycznego

W zależności od wybranej metody oraz technik masażu, zabieg może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Między innymi:

  • Redukcję napięcia mięśni i ścięgien, zwiększenie ich elastyczności i gibkości
  • Obniżenie napięcia nerwowego
  • Poprawę wydolności oddechowej
  • Poprawę krążenie krwi i limfy, wspomaganie metabolizmu, oczyszczenie organizmu z toksyn
  • Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych
  • Zmniejszenie poziomu stresu

Z masażu tajskiego może skorzystać praktycznie każdy, niezależnie od wieku. Oczywiście istnieją pewne przeciwskazania, między innymi stany chorobowe objawiające się wysoką temperaturą ciała, stany zapalne choroby zakaźne, nowotwory, rany ciała, niezaleczone złamania, choroby kości. Należy pamiętać, że tylko profesjonalnie wykonany masaż tajski może przynieść pozytywne rezultaty. Z zabiegu możemy skorzystać w specjalistycznych gabinetach i salonach, takich jak warszawska Aleja Piękna.

śr. ocena 5 / głosów 5