Kosmetyki i pielęgnacja dla cery wrażliwej


Cerę wrażliwą trudno zadowolić – na wiele kosmetyków reaguje zaczerwienieniem, przesuszeniem czy stanami zapalnymi. Dlatego jej pielęgnacja powinna być precyzyjnie dostosowana do wymagań skóry, zarówno pod względem doboru kosmetyków, jak też sposobu wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Oto kilka wskazówek, jak dbać o cerę wrażliwą na co dzień.

twarz

Cechy cery wrażliwej

Cera wrażliwa może być uwarunkowana genetycznie, jednak nie jest to jedyna przyczyna nadwrażliwości. Do takiego stanu może doprowadzić również nieodpowiednia pielęgnacja, np. jeżeli stosujemy zbyt wysuszające kosmetyki przez dłuższy czas lub myjemy twarz zwykłym mydłem. Dodatkowymi czynnikami, które mogą sprzyjać powstawaniu nadwrażliwości cery, są zanieczyszczenia środowiska, klimatyzacja oraz promieniowanie UV. Skóra wrażliwa jest szczególnie podatna na przebarwienia i tendencje alergiczne, a także na niekorzystne działanie skrajnych temperatur. Poza tym na cerze wrażliwej łatwo „odbija” się stres, przemęczenie oraz niewłaściwa dieta. Skóra wrażliwa może być zarówno tłusta (choć to najrzadszy przypadek), jak i sucha lub naczynkowa. Często nadwrażliwość wiąże się z różnego rodzaju alergiami.

Codzienna pielęgnacja cery wrażliwej

Do mycia twarzy w przypadku cery wrażliwej najlepiej używać delikatnych preparatów, które nie zawierają mydła. Do demakijażu można stosować łagodne płyny micelarne lub mleczko, przy czym należy pamiętać, aby podczas oczyszczania twarzy nie pocierać skóry wacikiem, tylko zaczekać aż mleczko lub płyn wchłonie się, rozpuszczając makijaż, a następnie delikatnie zetrzeć wacikiem. Pielęgnacja cery wrażliwej nie kończy się jednak na oczyszczaniu i nakładaniu kremów – to także przestrzeganie pewnych zasad, które pomogą nam utrzymać skórę w lepszej kondycji. Kluczową kwestią jest dobrze skomponowana dieta: należy unikać alkoholu, mocnej kawy czy herbaty, papierosów i pikantnych dań. W jadłospisie powinny za to znaleźć się produkty zbożowe, pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa oraz orzechy. W miarę możliwości warto także starać się nie narażać cery na długotrwałe przebywanie w niekorzystnych dla niej warunkach, np. na dużym mrozie, wietrze, słońcu (także w solarium) czy w pomieszczeniach z włączoną klimatyzacją.

Kosmetyki do cery wrażliwej

Wybierając kosmetyki dla skóry wrażliwej, warto zwracać uwagę na to, by nie miały one zbyt wielu składników – im prostszy skład, tym lepiej. Najlepiej sięgnąć po specjalistyczne dermo kosmetyki lub dermoceutyki, np. Iwostin – opinie na temat tego typu produktów wskazują na ich dużą skuteczność. Dermoceutyki tworzone przez specjalistów z dziedziny kosmetologii i dermatologii można znaleźć na https://www.iwostin.pl/. Kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej nie powinny zawierać substancji zapachowych ani konserwantów czy barwników. Żel do twarzy o skórze wrażliwej nie może zbyt mocno się pienić. Warto także sprawdzać, czy w składzie kosmetyku znajdują się witaminy (A, E, C, B), substancje pochodzenia roślinnego i lipidy – dzięki temu wzmocnimy naturalną ochronę skóry.

śr. ocena 4 / głosów 1