Kosmetyki organiczne, a naturalne


Terminy „kosmetyki organiczne” i „kosmetyki naturalne” są powszechnie używane zamiennie. W rzeczywistości jednak nie stanowią one synonimów. Kosmetyki organiczne różnią się bowiem znacznie od kosmetyków naturalnych. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega istota obu tych rodzajów kosmetyków oraz na jakie różnice, występujące między nimi, możemy wskazać.

Kosmetyki organiczne

Kosmetyki tego typu produkowane są ze składników, które w minimum 90%pochodzenia organicznego. Co to oznacza w praktyce?

Kosmetyki organiczne powstają z surowców naturalnych, które pozyskiwane są z ekologicznych upraw kontrolowanych. Oznacza to, że ich składniki są wolne od pestycydów i wpływu sztucznego nawożenia. Opakowania zaś, w których kosmetyki organiczne trafiają do rąk klientów, powinny być biodegradowalne. Wówczas takie produkty są w pełni ekologiczne.

A na czym zatem polega istota kosmetyków naturalnych?

Kosmetyki naturalne

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Energy, która specjalizuje się w produkcji kosmetyków naturalnych:

Kosmetyki naturalne, podobnie jak kosmetyki organiczne, powstają przy użyciu różnego rodzaju substancji mineralnych, roślinnych bądź pochodzenia zwierzęcego. Składniki te jednak muszą być pozyskiwanie w sposób, który nie jest zagrażający tak dla zwierząt, jak i dla środowiska naturalnego. To co różni oba te rodzaje kosmetyków to fakt, iż w składzie kosmetyków naturalnych mogą znajdować się również substancje syntetyczne. Należy jednak pamiętać, że dopuszczalna ich ilość jest niewielka i nie może przekraczać określonych wartości.

Kosmetyki dla zdrowia i urody

Kosmetyki organiczne i kosmetyki naturalne stanowią doskonałą alternatywę dla kosmetyków komercyjnych. Te ostatnie produkowane są bowiem przy wykorzystaniu składników, które nie są naturalne, a co za tym idzie nie zawsze mają pozytywny wpływ na nasz organizm.

Niestety bardzo częstą praktyką wśród wielkich koncernów kosmetycznych jest skupowanie surowców od tzw. anonimowych dostawców. Dlaczego? Otóż surowce pochodzące z upraw, które nie są kontrolowane, zapewniają takim firmom spore oszczędności. Wówczas kosmetyki komercyjne mogą kusić nas swoją niską ceną.

Nie warto jednak oszczędzać na zdrowiu, a wygląd naszej skóry czy włosów bezpośrednio się z nim wiąże. Odpowiednio dobrane pielęgnacyjne kosmetyki naturalne zaś są w stanie zapewnić nam zarówno zdrowy, jak i piękny wygląd, którym będziemy mogli cieszyć się przez długie lata.

Nie dajmy się także zwieść chwytliwym hasłom reklamowym, w których producenci kosmetyków komercyjnych zwodzą nas obietnicą natychmiastowych efektów. Właściwa pielęgnacja naszych ciał wymaga bowiem czasu oraz dostarczania mu odpowiednich substancji. A takie z pewnością znajdują się w organicznych i naturalnych kosmetykach.

śr. ocena 5 / głosów 5