Jak wybrać odpowiedni płyn do płukania ust?


Odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej jest bardzo ważna ,jeżeli chcemy uniknąć poważnych konsekwencji w postaci nieprzyjemnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Niestety samo szczotkowanie zębów nie zawsze przynosi należyte rezultaty i żeby mieć pewność uda nam się pozbyć wszystkich resztek jedzenia gromadzących się między zębami, powinniśmy również płukać usta specjalnym płynem. W jaki sposób wybrać ten najlepszy?

plyn do plukania jamy ustnej

Pojemność, opakowanie, skład

Wybór tego odpowiedniego płynu, przynajmniej na początku może być bardzo trudny. Na rynku mamy bardzo wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, które różnią się od siebie wielkością i rodzajem opakowania, składem oraz smakiem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej aptekamirowska.pl: Dokonując wyboru płynu do płukania jamy ustnej musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim to czy z płynu będziemy korzystali tylko my, czy cała rodzina. Od tego bowiem będzie zależało, jaki smak oraz jaką moc płynu wybierzemy, musimy bowiem kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale wziąć pod uwagę także ich zdanie. Pamiętajmy również o tym, że jeżeli mają z niego korzystać także dzieci, musimy wybrać płyn, w którego składzie nie ma alkoholu. Jest to ważne, ponieważ, jeżeli dziecko przez przypadek połknęłoby trochę płynu, mogłoby to skutkować bólami brzucha lub wymiotami.

Samo czyszczenie czy coś więcej?

Oprócz mocy, smaku oraz zawartości alkoholu wybierając płyn do płukania jamy ustnej, musimy wziąć także pod uwagę to, czego po nim oczekujemy. Na sklepowych półkach raczej nie znajdziemy płynów o zwiększonym zakresie działania, jednak w aptekach mamy także do wyboru płyny, które posiadają wzbogacone funkcje. Są to m.in. płyny przeznaczone dla osób noszących aparaty ortodontyczne, które oprócz dużej skuteczności działania, przynoszą ulgę obolałym dziąsłom, płyny wspomagające wybielanie zębów czy płyny zawierające substancje wspomagające leczenie chorób dziąseł lub zapalenia śluzówki.

Prawidłowe płukanie jamy ustnej

Jednak sam wybór idealnego dla nas płynu to nie wszystko. Żeby mógł on bowiem należycie pełnić swoją funkcję, tzn. wypłukiwać z ust wszystkie pozostałości pokarmu, zabezpieczać zęby i dziąsła oraz odświeżać nasz oddech, trzeba jeszcze umiejętnie z niego korzystać. Zęby powinniśmy płukać dwa razy dziennie, po wcześniejszym szczotkowaniu,, najlepiej rano po pierwszym posiłku oraz na noc. Ilość płynu do płukania powinniśmy dobrać według instrukcji na opakowaniu, najczęściej do jednego płukania używa się około 20 ml płynu, i płukać nim usta przez około 30 sekund. Na początku stosowania płynu do płukania jamy ustnej, zapewne ciężko nam będzie się przyzwyczaić do jego smaku oraz mocy, ale zapewniamy, że po kilku dniach stosowania problem ten minie.

śr. ocena 5 / głosów 6