Jak uporać się z problemem wrastających paznokci?


Problem wrastających paznokci dotyczy wielu osób. Jeśli nie zahamuje się go wystarczająco wcześnie, dolegliwość może stać się bolesna i będzie wymagała przeprowadzenia specjalistycznego zabiegu. Wrastaniu paznokci można jednak zapobiegać niezależnie od przyczyny. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja stóp, a ryzyko wystąpienia problemu znacznie się zmniejszy. W jaki sposób o nie dbać? O tym poniżej. 

Pielęgnacja stóp

Przyczyny problemu wrastających paznokci 

Wrastanie płytki paznokcia w skórę znajdującą się wokół niego powoduje duży dyskomfort i ból. Dolegliwość najczęściej dotyczy palców u stóp. Przyczyn problemu jest wiele, a do najczęstszych z nich można zaliczyć:

  • noszenie niewygodnego obuwia, 
  • urazy mechaniczne,
  • grzybicę, 
  • uszkodzenia paznokcia, 
  • deformacje stóp, 
  • płaskostopie,
  • rurkowaty kształt paznokci, 
  • halluksy, 

Oczywiście to tylko niektóre z przyczyn wrastających paznokci. Często żaden z wyżej wymienionych czynników nie dotyczy osoby borykającej się z problemem. W takim przypadku za dolegliwość odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne. Jeśli w bliskiej rodzinie choć jedna osoba zmagała się z problemem wrastających paznokci, istnieje duże ryzyko, że wystąpi on także u Ciebie. 

Dolegliwości można jednak zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację stóp. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest właściwe obcinanie paznokci. Wykryty wystarczająco wcześnie problem to gwarancja szybkiego wyleczenia dolegliwości. 

Sposoby na wrastające paznokcie

– Wrastające paznokcie można leczyć na wiele sposobów. We wczesnej fazie rozwoju problemu, uczucie bólu i dyskomfortu da się zniwelować domowymi sposobami. Jeśli takie rozwiązanie nie wystarczy, należy udać się do specjalisty — doradza jeden z pracowników Instytutu Kosmetologii IMAGE

Domowe sposoby leczenia wrastających paznokci polegają na złagodzeniu stanu zapalnego poprzez kąpiele w środkach aptecznych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Jeśli chodzi o zabiegi specjalistyczne, najczęściej problem leczy się poprzez założenie klamry korygującej. We wczesnym stadium rozwoju dolegliwości zaleca się zabiegi podologiczne, które pozwalają uniknąć bólu. Podczas zabiegu podolog obcina odpowiednio paznokieć, czyści wały okołopaznokciowe, zakłada tamponadę i jeżeli jest t potrzeba opatrunek z preparatem.

Zakładanie klamry na płytkę paznokcia jest bezbolesne i polega na prostowaniu toru jego wzrostu. Po założeniu klamry stany zapalne bardzo szybko ustępują a pacjent może normalnie funkcjonować.  Wycięcie chirurgiczne natomiast wiąże się z dużym ryzykiem deformacji płytki, czasami obserwujemy nawrót dolegliwości.  W przeciwieństwie do zastosowania klamry, okres rekonwalescencji przy wycięciu chirurgicznym jest znacznie dłuższy. 

śr. ocena 0 / głosów 0