Jak skutecznie zlikwidować przebarwienia?


Przebarwienia na twarzy (np. po trądziku) to jasne bądź ciemne plamki o nieregularnym kształcie i różnej wielkości. Przyczyną ich powstawania są zaburzenia pigmentacji, które wynikają z nieprawidłowej produkcji naturalnego barwnika skóry – melaniny. Poznaj skuteczne i bezpieczne metody, które umożliwiają usunięcie przebarwień z twarzy.

likwidacja przebarwien

Czemu pojawiają się przebarwienia na skórze twarzy, szyi, ramion i łydek?

Przebarwienia skóry pojawiają się najczęściej w wyniku nasilonej ekspozycji na słońce. Dodatkowo, warto podkreślić, że wrażliwość na promienie UV jest szczególnie wysoka u osób, u których występują zmiany w gospodarce hormonalnej. Dlatego też zmiany na skórze twarzy, szyi, dekoltu, ramion, dłoni i łydek mogą częściej występować u kobiet w ciąży, przechodzących menopauzę, mających nadczynność lub niedoczynność tarczycy bądź stosujących leki hormonalne (np. leki antykoncepcyjne). Ponadto, pojawiają się także u osób borykających się z chorobami wątroby i niewydolnością nadnerczy.

Nieinwazyjne usuwanie przebarwień na twarzy – kuracje specjalistycznymi preparatami

Niezależnie od przyczyny ich powstawania, skuteczna likwidacja przebarwień jest możliwa. W profesjonalnych przychodniach specjalistycznych, w których wykonywane są zabiegi medycyny estetycznej, stosuje się obecnie kilka metod ich usuwania. Popularnością i dobrymi opiniami cieszy się terapia depigmentacyjna preparatami Dermamelan i Cosmelan. Pierwszy z nich sprawdza się idealnie w likwidacji przebarwień wywołanych zmianami hormonalnymi. Aby usunąć je tą metodą należy udać się do gabinetu lekarskiego, gdzie najpierw skóra zostanie oczyszczona i odtłuszczona, a następnie specjalista nałoży na nią maskę Demamelan. Później pacjent udaje się do domu i po ok. 5 h zmywa ją (czas trzymania maski dopbierany jest indywidualnie). Aby utrzymać efekt, przez kolejne 3 miesiące stosuje się krem na przebarwienia na twarzy. Innym sposobem na przebarwienia na skórze jest maska Cosmelan, która pomaga pozbyć się przebarwień typu melasma. Kuracja tym preparatem trwa 3 miesiące i polega na odtłuszczeniu skóry w gabinecie lekarskim, nałożeniu maski na twarz, a także stosowaniu specjalistycznego kremu kilka razy dziennie przez okres trwania terapii (2-3 razy). U osób o ciemnej karnacji plamy znikają już po 8-10 dniach, z kolei u osób o jasnej karnacji między 8 a 21 dniem. W trakcie kuracji konieczne są wizyty kontrolne w 8, 15 i 30 dniu od nałożenia maski.

Przebarwienia na twarzy (np. po trądziku) a peelingi chemiczne

Jeśli jednak nie krem, maść ani laserowe usuwanie przebarwień, to co? Usuwanie przebarwień jest skuteczne również dzięki peelingom chemicznym (atrakcyjną ofertę zabiegów znajdziesz np. w Przychodni Specjalistycznej High-Med z Warszawy). Wykonanie serii zabiegów umożliwia złuszczenie powierzchownych komórek naskórka oraz skóry właściwej. Zależnie od ilości i rodzaju przebarwień wykonuje się peelingi o różnej głębokości działania (powierzchowne, średnie i głębokie). Aby osiągnąć pożądany rezultat, lekarz indywidualnie ustala rodzaj peelingu, ilość zabiegów i czas trwania cyklu.

śr. ocena 5 / głosów 5