Jak pozbyć się trądziku?


Powszechne jest przekonanie, że trądzik to problem, który z wiekiem sam przechodzi. Dermatolodzy zgodnie jednak twierdzą, że trądzik to choroba – a z chorobą trzeba walczyć, by się jej skutecznie pozbyć. Jak to zrobić?

pielegnacja-skóry

Czym jest trądzik?

Trądzik to dolegliwość wynikająca z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, które pod wpływem zmian hormonalnych w dojrzewającym organizmie zaczynają produkować nadmierne ilości sebum, czyli łoju skórnego – wyjaśnia specjalista Instytutu Medycyny Estetycznej CameaW zwykłych warunkach sebum stanowi warstwę ochronną skóry, działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Jeśli jednak jest go za dużo, staje się pożywką dla bakterii – produkty rozkładu sebum działają na skórę drażniąco, co prowadzi do powstawania krostek oraz zaczerwienienia.

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Kluczem do zwycięstwa w walce z trądzikiem jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Na czym ona polega? Wszystko zależy od tego, jak wygląda przebieg choroby. Z trądzikiem lekkim możemy poradzić sobie przy uzyciu podstawowych kosmetyków wyprodukowanych do skóry trądzikowej oraz stosując się do podstawowych zasad, które opiszemy niżej. Jeśli czujemy, że to za mało w naszym przypadku i trądziku nie tylko nie udało się zahamować, ale jeszcze przybrał on na sile, wtedy konieczne będzie udanie się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki i specjalistyczne kosmetyki. Dobrze jest również odwiedzić endokrynologa, czyli specjalisty od hormonów – może się bowiem okazać, że trądzik jest objawem nieprawidłowego działania narządów dokrewnych.

Wybór kosmetyków

Do pielęgnacji skóry trądzikowej powinniśmy używać przede wszystkim kosmetyków niekomedogennych, czyli nie zapychających porów. Powszechne w sprzedaży są preparaty wysuszające zawierające kwas salicylowy, jednak powinniśmy stosować je rozważnie – zbyt częste używanie może paradoksalnie doprowadzić do nasilenia się trądziku. Jeśli nasza skóra jest przesuszona, należy zacząć stosować nietłuste kremy nawilżające.

Zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa jest bardzo wrażliwa, niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do nasilenia objawów. Dlatego warto wiedzieć jak o nią zadbać, by przyhamować pojawianie się wyprysków.

  • Częstym błędem jest oczyszczanie skóry poprzez wyciskanie krostek na własną rękę – wzmaga to stan zapalny i w przyszłości może prowadzić do powstawania trwałych blizn.
  • Dwa razy dziennie skóra powinna zostać oczyszczona z kurzu i brudu – szczególnie w okresie letnim. W tym celu używamy specjalnych żeli i pianek, stosowanie mydła może prowadzić do podwyższonej produkcji łoju. Twarz spłukujemy letnią wodą.
  • Przetłuszczająca się skóra zaburza proces złuszcza się naskórka, co prowadzi do zatykania porów i uniemożliwia ich oczyszczenie. Dlatego powinno się stosować preparaty o działaniu złuszczającym, czyli peelingi, które nie podrażniają już istniejących zmian skórnych.
  • Do nawilżania przesuszonej skóry trądzikowej powinno używać się wyłącznie kosmetyków nietłustych.
  • Kobiety i nastolatki zmagające się z trądzikiem mogą go maskować przy pomocy specjalnych bibułek matujących pomagających „zdjąć” tłustą warstwę sebum ze skóry oraz korektorów o działaniu antybakteryjnych, używanych do zakrywania pojedynczych wyprysków.
śr. ocena 5 / głosów 4