Jak dobrać krem przeciwzmarszczkowy do rodzaju cery?


Zmarszczki to pierwsze oznaki starzenia się skóry, które można zaobserwować nawet już po 25. roku życia. Od tego czasu cera zaczyna być coraz mniej nawilżona, a praca włókien kolagenowych słabnie, dlatego pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe zalecane są już dla kobiet, które ukończyły 30 lat. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego kremu i jak dobrać go do typu cery?

Typ cery a wybór kremu przeciwzmarszczkowego

Wybór kremu przeciwzmarszczkowego uzależniony jest od dwóch czynników: wieku oraz rodzaju cery. To ostatnie kryterium jest szczególnie istotne po 30. roku życia, kiedy proces starzenia się skóry nie jest jeszcze mocno zaawansowany, ale zauważalne są już pierwsze jego oznaki w postaci coraz bardziej widocznych zmarszczek mimicznych. Wyróżniamy trzy podstawowe typy cery: suchą, mieszaną i tłustą.

  • Cera sucha – jest wyraźnie zmatowiona, skłonna do łuszczenia się, a przede wszystkim najbardziej narażona na powstawanie zmarszczek. Kremy dla takiej cery powinny być bogate w składniki nawilżające i natłuszczające, by ograniczać utratę wody. Dobrze sprawdzi się tu kwas hialuronowy posiadający niezwykłą zdolność wiązania cząsteczek wody.
  • Cera mieszana – dzieli się na dwie strefy: suchą i często też wrażliwą – zwykle są to policzki – a także wyraźnie tłustą, obejmującą najczęściej tzw. obszar T, czyli brodę, nos i czoło. Ten rodzaj cery wymaga specjalnego traktowania. Na strefę tłustą powinno się nakładać kremy o działaniu matującym i ściągającym, a także regulującym wydzielanie sebum. Policzki i skronie o bardziej suchej cerze wymagają z kolei delikatniejszych środków o działaniu kojącym. Istnieją tez specjalne kremy przeciwzmarszczkowe do cery mieszanej o dwojakim działaniu.
  • Cera tłusta – wyróżnia się błyszczącą warstwą, rozszerzonymi porami, a często też skłonnościami do powstawania wyprysków. Krem do takiej skóry powinien być lekki, nie zatykać porów, ale oczyszczać je i ściągać skórę. Warto jednak zaznaczyć, że nadmiar sebum ogranicza powstawanie zmarszczek. Odpowiednio dobrany krem przeciwzmarszczkowy, który będzie się dobrze wchłaniał i wyreguluje wydzielanie sebum, pozwoli na długo zachować młody wygląd twarzy o cerze tłustej.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając krem przecizmarszczkowy?

Pamiętajmy, że krem przeciwzmarszczkowy powinien być dobrany nie tylko do rodzaju cery. Bardzo ważny jest również wiek osoby sięgającej po krem. – Tłumaczy ekspert z firmy AKLAB zajmującej się sprzedażą kremu Q-mimetycznego Votre Beaute.

Obecnie produkowane są kremy przeciwzmarszkowe dla różnych kategorii wiekowych, począwszy od 30. roku życia. Istotne znaczenie dla osiągnięcia dobrych rezultatów ma również prawidłowe stosowanie kremu. Warto bowiem pamiętać, że krem przeciwzmarszczkowy powinien być stosowany codzienne rano i wieczorem, a do tego ważne jest również oczyszczanie i tonizowanie twarzy. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kosmetyk, który działa przez 24 godziny, a w dodatku może być stosowany bez względu na typ cery. Tak uniwersalne kremy to skuteczne i wygodne rozwiązanie dla cery dojrzałej.

śr. ocena 5 / głosów 3