Dlaczego warto korzystać z kosmetyków naturalnych?


Kosmetyki naturalne od pewnego czasu są bardzo popularne. Odwrót w stronę natury wywołał niemałe poruszenie na rynku preparatów do pielęgnacji. Czy rzeczywiście kosmetyki naturalne są warte uwagi? Czy za ich ceną – wyższą niż w przypadku łatwo dostępnych preparatów drogeryjnych – idą jakość i skuteczność? Dowiedz się, co sprawia, że coraz więcej osób używa naturalnych kosmetyków!

Kosmetyki naturalne

Naturalne kosmetyki – co to dokładniej znaczy?

Hasło „naturalne” przewija się teraz w reklamach, na opakowaniach rozmaitych preparatów, w recenzjach kosmetyków. Co się za nim kryje? Jak należy rozumieć to, że kosmetyk jest naturalny? Odpowiedzi udziela specjalistka ze sklepu medycznego Alma Med:

– Kosmetyki naturalne zostały opisane w niewiążących dokumentach unijnych. Niestety, opis ten nie jest doskonały, bo określa, co może się znaleźć w takim kosmetyku, ale nie napisano, w jakich ilościach i stężeniach. Nie ma też obowiązku stosować się do tych zaleceń. Więcej mówią określenia „kosmetyk ekologiczny” i „kosmetyk organiczny”, ponieważ te nazwy są zarezerwowane dla kosmetyków, które uzyskały odpowiednie certyfikaty od organizacji zajmujących się oceną jakości preparatów. Jeżeli więc chcemy kosmetyków prawdziwie naturalnych, powinniśmy szukać oznaczeń certyfikacyjnych oraz słów „ekologiczny” i „organiczny”.

Od kosmetyku naturalnego oczekujemy przede wszystkim tego, że nam nie zaszkodzi, bo nie zawiera sztucznych substancji. Ale zaraz, zaraz! Czy zwykłe kosmetyki mogą mi zaszkodzić?! Zajrzyjmy do składów, aby się o tym przekonać.

Czym różnią się kosmetyki naturalne od zwykłych?

Łatwo dostępne i niedrogie preparaty drogeryjne nie grzeszą jakością, o czym łatwo się przekonać, zmieniając je na kosmetyki naturalne. Oferują jednak przyjemne doznania podczas używania: intensywne zapachy, miłą konsystencję czy dużo piany w kąpieli.

Stosując zwykłe balsamy, można zauważyć, że skóra jest po nich nawilżona. Nie jest to jednak zasługa jego odżywczych właściwości, lecz… produktów ropopochodnych i silikonów. Pozostawiają one na skórze cienką warstwę (film), która jest lekko śliska, dzięki czemu ciało wydaje się gładkie i nawilżone. Słodki zapach kosmetyku ma zaś zapewnić nam zadowolenie z jego stosowania.

W kosmetykach naturalnych (organicznych i ekologicznych) nie znajdziemy produktów, które powstają w procesie rafinowania ropy naftowej, ponieważ stosowanie takich składników jest niedopuszczalne. Za efekty odpowiadają składniki mineralne, roślinne lub pochodzenia zwierzęcego, o ile ich pozyskanie nie wyrządziło zwierzęciu krzywdy. Co więcej, składniki aktywne uzyskuje się wyłącznie w procesach fizycznych, takich jak: suszenie, tłoczenie, filtracja czy mielenie. Dzięki temu rośliny zachowują pełnię swoich właściwości, z których możemy korzystać w codziennej pielęgnacji.

śr. ocena 0 / głosów 0