Depilacja laserowa – przygotowanie do zabiegu i jego przebieg


Masz już serdecznie dość nierównej walki z wciąż odrastającymi włoskami? Nie jesteś sama. Miliony kobiet na całym świecie od tysiącleci stosują rozmaite metody usuwania niechcianego owłosienia. Kleopatra depilowała nogi pszczelim woskiem i regulowała brwi za pomocą specjalnych szczypczyków. Choć te starożytne metody w dalszym ciągu są szeroko stosowane, współczesne kobiety mają do dyspozycji o wiele skuteczniejsze narzędzia.

Tradycyjne metody depilacji

O tym, że golenie jest najgorszym sposobem walki z owłosieniem, nikogo nie trzeba chyba przekonywać, prowadzi bowiem do odbudowy gęstszych i mocniejszych włosków – ostrzega nasza rozmówczyni z Salonu Kosmetycznego i Centrum Szkoleniowego Perfect Glamour we Wrocławiu.

Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest depilacja, ale w tradycyjnej wersji również ona nie jest pozbawiona wad. Depilacja woskiem lub elektrycznym urządzeniem często skutkuje wrastaniem włosków w skórę, a nawet podrażnieniami i stanami zapalnymi. Dodatkowo zabieg jest bolesny i trzeba regularnie go powtarzać. Jaką mamy alternatywę?

Depilacja laserowa

Skuteczne i trwałe usunięcie niechcianego owłosienia jest możliwe przy wykorzystaniu lasera. Podczas zabiegu laserem diodowym w głąb skóry wysyłana jest wiązka światła, która niszczy mieszki włosowe, dzięki czemu odbudowa włoska jest niemożliwa.

Sprzęt do depilacji laserowej, wykorzystywany w profesjonalnych gabinetach urody, jest bezpieczny dla skóry, ponieważ energia cieplna kumuluje się wyłącznie w mieszkach. Jednak zanim zdecydujesz się na zabieg w konkretnym salonie, upewnij się, że dysponuje on naprawdę dobrym laserem. Konieczne będą też wcześniejsze przygotowania.

Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej

Jeżeli planujesz depilację laserową, musisz odpowiednio wcześniej zacząć stosowne przygotowania. Na 4 tygodnie przed zabiegiem musisz zrezygnować z tradycyjnych form depilacji. Odłóż na półkę depilator, pęsetę i wosk. Minimum 2 tygodnie przed depilacją laserową zaprzestań opalania. Nie stosuj też żadnych samoopalaczy i balsamów przyciemniających skórę.

Przynajmniej 7 dni przed depilacją laserową odstaw wszelkie kremy depilujące, a także antybiotyki i napary z zawartością nagietka i dziurawca. Niewskazane rośliny są częstym składnikiem herbatek odchudzających. Musisz z nich zrezygnować, ponieważ substancje te zwiększają wrażliwość skóry na światło, co grozi powstaniem podrażnień podczas zabiegu. Dzień przed zabiegiem zgól włosy za pomocą zwykłej maszynki.

Przebieg zabiegu depilacji laserowej

Przed rozpoczęciem zabiegu specjalista przeprowadzi z tobą wywiad, a jeżeli nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, dokona oceny typu i stanu skóry, by  ustawić właściwe parametry urządzenia i wykona próbę laserową. Jej pozytywny wyniki pozwoli na przystąpienie do właściwej depilacji.

W trakcie depilacji laserowej skóra naświetlana jest wiązką światła, które dociera do melaniny w mieszkach włosowych. Ciepło skumulowane w mieszkach niszczy je. Ponieważ melanina jest skoncentrowana jedynie w mieszkach włosów będących w fazie wzrostu, dla pełnego usunięcia zbędnego owłosienia niezbędne jest wykonanie około 3 sesji w kilkutygodniowych odstępach.

W czasie zabiegów depilacji laserowej wykonywanych z użyciem sprzętu starszej generacji, pacjentki mogły odczuwać nieprzyjemne pieczenie, a nawet ból. Najnowocześniejsze lasery diodowe, takie jak MeDioStar Next, pozwalają w pełni uniknąć takich problemów. Wspomniany laser wyposażony jest bowiem nie tylko w specjalistyczne czytniki melaniny i stopnia nawilżenia skóry, ale także podwójne systemy kontroli temperatury oraz wydajny system chłodzący. Jest to jednocześnie jeden z niewielu laserów, które z powodzeniem można stosować również na osobach o ciemnej karnacji.

śr. ocena 5 / głosów 3