Zastosowanie presoterapii w fizjoterapii i medycynie estetycznej


Presoterapia zastosowanie znalazła zarówno w fizjoterapii, jak i medycynie estetycznej, ponieważ wspiera poprawne funkcjonowanie układu limfatycznego oraz żylnego. Dzięki presoterapii można skutecznie poprawić wygląd skóry oraz szybciej powrócić do formy po urazach, oraz przebytych chorobach. Dlatego też warto wiedzieć, na czym dokładnie polega presoterapia i jak wykorzystywana jest w fizjoterapii i medycynie estetycznej.

Presoterapia

Czym jest presoterapia?

Presoterapia to przede wszystkim masaż, jednak nie jest to zwykły masaż manualny. Podczas zabiegu wykorzystuje się działalnie nowoczesnej technologii opartej o ciśnienie. 

Jak tłumaczy ekspert z krakowskiego salonu masażu HP Punkt Zdrowia Presoterapia polega na uciskaniu, a tym samym stymulowaniu naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, poprzez wykorzystanie powietrza. Pacjent zostaje ubrany w specjalne rękawy lub buty, za pomocą których z wykorzystaniem ciśnienia powodowany jest nacisk na daną kończynę. Ciśnienie zmieniane jest w odpowiednich sekwencjach, a ucisk, który powoduje jest zgodny z kierunkiem przepływu krwi oraz limfy. 

Tak wykonany zabieg z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia ma zastosowanie w przypadku schorzeń medycznych oraz natury estetycznej. Dlatego też jest często zalecany przez fizjoterapeutów oraz lekarzy medycyny estetycznej.

Presoterapia w medycynie

Uciskowe działanie zabiegu jest polecane szczególnie pacjentom, którzy mają problem z układem limfatycznym oraz układem krążenia. Presoterapia wykorzystywana jest więc do leczenia obrzęków nóg oraz rąk, żylaków i w przypadku problemów z unaczynieniem. Jest to również doskonały sposób na leczenie trudnych urazów sportowych, którym towarzyszą obrzęki. Ponadto presoterapia pozwala na szybszą regenerację po intensywnych treningach, dlatego często zalecana jest zawodowym sportowcom. Warto też wspomnieć, że zabieg presoterapii często wykonywany jest po mastektomii. Pozwala zredukować obrzęk, a jednocześnie zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Presoterapia w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej zabieg presoterapii jest wykorzystywany do walki z uporczywym cellulitem. Masaż ciśnieniowy pozwala rozbić tkankę tłuszczową oraz przywrócić poprawne krążenie, dzięki któremu z organizmu wydalane są toksyny i nadmiar wody powodujące cellulit. Uciskanie sekwencyjne pozwala również modelować sylwetkę oraz przyczynia się do utraty wagi ciała. Jest to też zabieg, który wpływa na jędrność oraz elastyczność skóry.

śr. ocena 0 / głosów 0