Zastosowanie lasera w medycynie estetycznej


Medycyna estetyczna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Szczególnie kobiety chętnie korzystają z zabiegów poprawiających niedoskonałości urody. Jedną z metod są zabiegi z zastosowaniem lasera. Jest to sposób na pozbycie się  nadmiernego owłosienia oraz pozbywanie się wszelkich niekorzystnych zmian skórnych. Technik wykonywania zabiegów jest wiele. Każda z nich jest dobierana do rodzaju zabiegu.

Zabieg przy użyciu lasera

Lasery w kosmetologii i medycynie estetycznej

Zabiegi z wykorzystaniem lasera w gabinetach kosmetycznych są bardzo modne. Dzięki nim można pozbyć się wielu niedoskonałości nie tylko z twarzy, ale także z całego ciała. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów laserowych znajdują się:

  • usuwanie owłosienia,
  • zamykanie rozszerzonych naczynek,
  • usuwanie rumieni,
  • usuwanie naczyniaków,
  • redukcja przebarwień,
  • zmian barwnikowych,
  • rozstępów,
  • zabiegi odmładzające,
  • usuwanie tatuaży.

Wszelkie zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie pod okiem lekarza lub osób, które zostały przeszkolone pod tym kątem. Osoba posługująca się laserem powinna znać jego specyfikę, techniki wykonywania zabiegów oraz mieć wiedzę na temat skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zabiegu. Dobrze byłoby, gdyby osoba taka umiała także zdiagnozować pacjenta i dobrać odpowiednie metody i techniki leczenia.

Kiedy wykonuje się zabiegi z wykorzystaniem lasera?

– Zabiegi laserowe stosuje się głównie przy usuwaniu nadmiernego owłosienia ze skóry. Zabieg ten, nazywany depilacją polega na uszkodzeniu struktur włosa odpowiedzialnych za jego wzrost. Włos jest naświetlany w fazie wzrostu. Całkowite zniszczenie jego wszystkich struktur zapobiega ponownemu wyrastaniu. Zabieg ten powinien być wykonany w kilku seriach, aby pozbyć się wszystkich włosów – doradza dr Oleg Ertuganow z gabinetu medycyny estetycznej w Warszawie.

Kolejnym popularnym zabiegiem jest laserowe usuwanie niechcianych tatuaży. Wykonuje się je obecnie za pomocą dwóch metod. Pierwsza z nich – metoda ablacyjna powoduje odparowanie tkanki skórnej z barwnikiem. Techniką tą usuwa się tatuaże w każdym kolorze. Niestety, zabieg ten może pozostawiać blizny na ciele. Drugą metodą jest nieablacyjne usuwanie tatuaży, które polega na selektywnej usuwaniu tuszu. Oznacza to, że laser rozdrabnia barwnik na cząstki. W tym przypadku tkanka nie ulega uszkodzeniom, co zmniejsza ryzyko powstawania blizn pozabiegowych.

Laser doskonale usuwa także wszelkie zmiany naczyniowe. Zabiegi polecają na wywołanie koagulacji ścian naczyń poprzez naświetlanie. Powikłania po zabiegach raczej nie występują, chyba że osoba, które je wykonywała, zastosowała niewłaściwą technikę zabiegu.

śr. ocena 0 / głosów 0