Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej 


Botoks to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w medycynie estetycznej. Od lat 90. XX wieku wciąż znajduje rzesze zwolenników, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy chcą wygładzić zmarszczki i poprawić owal twarzy. Jednak to nie jedyne zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej – toksyna botulinowa wykorzystywana jest również do innych zabiegów medycznych lub estetycznych.

Zabieg botoksem

Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób botoks może pomóc w odzyskaniu młodego wyglądu, pozbyciu się zmarszczek oraz innych dolegliwości i problemów.

Poprawa wyglądu skóry 

Oczywiście botoks znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej głównie jako substancja wygładzająca zmarszczki, poprawiająca owal twarzy oraz odmładzająca wygląd. Jest to możliwe dzięki właściwościom toksyny botulinowej. Ta naturalna substancja blokuje połączenia między zakończeniami nerwów, przez co mięśnie przestają się kurczyć. W ten sposób zmarszczki, które pojawiły się na skórze w wyniku skurczów mięśni twarzy, zaczynają się rozprostowywać. Skóra staje się gładsza. Jednocześnie porażeniu ulegają wyłącznie mięśnie w miejscu iniekcji, a efekt nie jest stały – z czasem powstają nowe połączenia nerwowe i mięśnie odzyskują swoją naturalną zdolność do kurczenia się.

Za pomocą botoksu można wygładzić zmarszczki mimiczne okolicy oczu, tzw. kurze łapki, pionową lwią zmarszczkę pojawiającą się pomiędzy brwiami, zmarszczki poprzeczne na czole, zmarszczki palacza nad górną wargą, a także te w kącikach ust,  brodę marmurkową, zmarszczki na bocznej powierzchni nosa oraz bruzdy i zmarszczki na szyi. Znikają zarówno płytkie, jak i głębokie zmarszczki, a skóra wygląda zdecydowanie młodziej – jest elastyczna, jędrna i bez bruzd.

Procedura wstrzyknięcia botoksu jest w pełni bezpieczna, o ile wykonywana jest przez wykwalifikowany personel. Nie jest bolesna, jednak ze względu na komfort pacjenta wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Wypełnienie zmarszczek trwa około 15-30 minut, w zależności od wielkości ostrzykiwanego miejsca. Jak już wspomnieliśmy, efekt nie jest trwały, dlatego proces należy powtórzyć. Nie należy jednak wstrzykiwać botoksu częściej niż co trzy miesiące.

Botoks w leczeniu nadpotliwości 

Nadpotliwość to kłopotliwa dolegliwość, której często nie jesteśmy w stanie kontrolować samodzielnie. Co więcej, jest dość często spotykana: dotyczy 1 na 25 osób. Zwykle dotyka dłoni, pach, stóp, ale również twarzy. Nie pomagają zabiegi higieniczne, antyperspiranty, ani inne metody zapobiegania nadmiernej potliwości. Wówczas z pomocą przychodzi botoks, który blokuje nerwy odpowiedzialne za gruczoły potowe. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w miejsca, w których gruczoły potowe wytwarzają nadmierną ilość potu, pozwala na zahamowanie ich pracy na okres nawet do 12 miesięcy.

Zabieg wygląda podobnie jak ostrzykiwanie twarzy w celu wygładzenia zmarszczek. Jednak aby określić miejsca, w których gruczoły są szczególnie reaktywne, lekarz wykonuje prosty test: najpierw smaruje miejsce, które ma zostać poddane zabiegowi jodyną, a następnie posypuje skrobią – dodaje specjalista z centrum medycznego Lekarze Kolber z Andrychowa i Jaroszowic. – Powierzchnia skóry, na której występuje nadpotliwość, w ciągu kilku chwil ciemnieje, a więc lekarz wie, w jakim miejscu ma dokonać wkłucia.

Inne możliwości zastosowania botoksu w medycynie estetycznej 

Zdrowotnym, a jednocześnie estetycznym problemem jest bruksizm, czyli napięcie mięśni żwaczy, co prowadzi do starcia powierzchni zębów. Zgrzytanie zębami może skończyć się pękaniem szkliwa, a nawet rozchwianiem i utratą zębów, co może prowadzić do konieczności zastosowania wypełnień protetycznych. Aby tego uniknąć, wystarczy iniekcja domięśniowa z toksyny botulinowej, dzięki której mięśnie się rozluźnią, a jednocześnie objawy ustąpią na kilka miesięcy.

Dzięki botoksowi można zniwelować uśmiech dziąsłowy, unieść kąciki ust, unieść brwi i otworzyć powieki, dzięki czemu oczy wydadzą się optycznie większe, a spojrzenie młodsze. To wszystko jest możliwe dzięki wpływowi toksyny na siłę pracy mięśni mimicznych. W przypadku leczenia bruksizmu za pomocą botoksu następuje również wymodelowanie twarzy, dzięki zmniejszeniu masy mięśni żwacza.

Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie również w leczeniu dolegliwości związanych z nieprawidłowym napięciem mięśni np. powiek (mówimy wówczas o dystonii, czyli mimowolnych ruchach). Problemem estetycznym i źródłem kompleksów dla pacjentów mogą być również asymetrie związane z porażeniem mięśni twarzy w wyniku urazu, chorób zakaźnych lub nowotworowych. Zastosowanie botoksu może przynieść znaczną poprawę oraz korektę asymetrii.

śr. ocena 0 / głosów 0