Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej


Toksyna botulinowa typu A zwana botoksem stosowana jest w medycynie estetycznej od lat. Z jej pomocą można wygładzać zmarszczki mimiczne i modelować twarz, ale również leczyć nadpotliwość.

 

Czym jest botoks

Botoks, znany również jako jad kiełbasiany, to toksyna botulinowa typu A. Jest jedną z najmocniejszych trucizn naturalnych, którą w małych ilościach można stosować w dermatologii, neurologii, oraz w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.  Ma szerokie zastosowanie.

-Botoks wstrzykiwany w okolice zmarszczki sprawia, że blokuje się przewodzenie impulsów nerwowych wywołujących skurcze mięśni twarzy. To one odpowiadają za tworzenie się zmarszczek, dlatego paraliżowanie mięśni doprowadza je do utraty zdolności kurczenia. Sprawia to, że skóra się rozluźnia i przestaje marszczyć, a zmarszczki nie ulegają pogłębieniu – tłumaczy ekspert reprezentujący Cen­trum Kos­me­tyki i Medy­cyny Este­ty­cznej Medicor.

Po wstrzyknięciu botoksu unieruchomione zostają niewielkie fragmenty skóry – reszta mięśni funkcjonuje normalnie, a twarz wciąż wygląda naturalnie.

Zastosowanie

Toksyna botulinowa typu A pomaga w sposób mało inwazyjny wygładzić zmarszczki mimiczne, czyli zmarszczki na czole, na dolnej powiece, kurze łapki oraz tzw. zmarszczkę lwią (między brwiami). Można wstrzykiwać ją także w celu uniesienia opadających kącików ust, wygładzenia zmarszczek palacza nad górną wargą, modelowania twarzy poprzez zmniejszenie masy mięśni żwacza oraz na „skórkę pomarańczową” na brodzie. Wciąż nowym zastosowaniem botoksu jest wykorzystywanie go do niwelowania zmarszczek na dekolcie i szyi.

Nie każdy wie, ale botoksu można używać nie tylko do wygładzania zmarszczek. Jednym z najpopularniejszych powodów jego wstrzykiwania jest leczenie nadpotliwości. Toksyna botulinowa typu A hamuje bowiem wytwarzanie potu. Z jej pomocą leczy się jego nadmierne wytwarzanie w okolicach stóp, owłosionej skóry głowy, nosa, pach, czoła i dłoni.

Efekty po zabiegu

Warto wiedzieć, że po wstrzyknięciu botoksu skóra może być trochę obrzęknięta i podrażniona. Może nawet pojawić się niewielki siniak. Wszystkie niedogodności szybko znikają, a efekt zabiegu widoczny jest już po 3-4 dobach. Utrzymuje się on od 3 do 6 miesięcy.

śr. ocena 5 / głosów 3