Zastosowania lasera CO2 w medycynie


Pierwsze lasery, które znajdowały zastosowanie w medycynie, pojawiły się na rynku już w latach 60. – były to lasery rubinowe, które stymulowały emisję czerwonego światła i stosowane były w leczeniu chorób skóry. Obecnie najbardziej popularne są lasery CO2, które wciąż kojarzą nam się przede wszystkim z dermatologią. Laser CO2 emituje falę elektromagnetyczną niewidzialną dla naszego oka – fala jest absorbowana przez płyn wewnątrztkankowy i zewnątrztkankowy. Interakcja między światłem laserowym i tkanką to proces złożony, który zależy od różnych czynników, na przykład temperatury. Gdy wiązka promieniowania dociera do skóry, energia elektromagnetyczna zostaje natychmiast zamieniona w energię cieplną. Jeśli temperatura przekroczy 100 st. C, dochodzi do wyparowania wody z tkanki. Jeśli wynosi od 50 do 100 st. C, dochodzi do martwicy termicznej. Tak właśnie działa laser, dzięki któremu możemy na przykład pozbyć się uciążliwych znamion. Laser CO2 znajduje zastosowanie nie tylko w dermatologii, ale także w ginekologii estetycznej – i temu tematowi przyjrzymy się bliżej w naszym artykule.

laser CO2

Laserowa rewitalizacja przedsionka pochwy

Jednym z zabiegów ginekologii estetycznej jest laserowa rewitalizacja przedsionka pochwy i okolic cewki moczowej. Jest to zabieg polecany pacjentkom, które odczuwają dyskomfort z powodu:

  • suchości i wiotkości skóry łechtaczki
  • suchości i wiotkości skóry warg sromowych
  • bólu i świądu okolic intymnych
  • częstych urazów, np. otarć
  • utraty objętości tkanki okolic intymnych.

Te problemy to często nie tylko dyskomfort. To także utrata libido z powodu braku satysfakcji seksualnej i zniechęcenie do kontaktów intymnych. Zadaniem zabiegu laserowej rewitalizacji jest poprawa napięcia i nawilżenia pochwy – dowiadujemy się w gabinecie ginekologicznym kliniki Sofimed z Krakowa.

Zabieg polega na fototermicznym obkurczeniu pochwy. Jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny, a trwa zaledwie pół godziny. Po jego wykonaniu pacjentka może od razu wrócić do normalnego trybu życia, jednak przez 30 dni powinna zachować wstrzemięźliwość seksualną. Kobiety po zabiegu odczuwają wyraźny efekt ujędrnienia i obkurczenia mięśni pochwy, często nazywają to efektem odmłodzenia.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Kolejne zastosowanie lasera CO2 w nowoczesnych gabinetach ginekologicznych to leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. To problem, z którym boryka się statystycznie 40-60% kobiet, szczególnie po porodach siłami natury i po okresie menopauzy. Problem częściej występuje u kobiet otyłych i pacjentek, które zaniedbały aktywność fizyczną. Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest rozluźnienie i zwiotczenie mięśni, które podtrzymują pęcherz. Zabieg laserowego obkurczania pochwy poprawia kondycję tkanek, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie pęcherza, a dodatkowo – podobnie jak w przypadku zabiegu rewitalizacji – pacjentka odczuwa efekt odmłodzenia. Po zabiegu zalecane jest regularne ćwiczenie mięśni Kegla, by efekt utrzymał się jak najdłużej.

śr. ocena 5 / głosów 1