Zabiegi przeprowadzane w ramach stomatologii estetycznej


Stomatologia estetyczna ma za zadanie ogólną poprawę estetyki uśmiechu oraz usunięcie lub zamaskowanie ewentualnych defektów zębów. Dziedzina ta ulega stałemu rozwojowi oraz z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Do najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach stomatologii estetycznej zalicza się przede wszystkim wybielanie zębów oraz korekta linii uśmiechu przy użyciu licówek ceramicznych.

Dlaczego korzystamy ze stomatologii estetycznej?

W XXI wieku coraz więcej osób przykłada bardzo dużą uwagę do swojego wyglądu. Lubimy się podobać innym osobom, często też musimy to robić ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Bez względu na to z jakiego powodu (i dla kogo) dbamy o swój wygląd, jedną z najważniejszych rzeczy jest zadbanie o swój uśmiech. To przecież właśnie piękny uśmiech pozwala robić dobre pierwsze wrażenie i to na niego patrzymy oceniając inne osoby. Niestety nie każdy rodzi się z pięknymi prostymi zębami. Nie zawsze też do zapewnienia swoim zębom pięknej bieli wystarczy przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Wygląd zębów jest sprawą bardzo indywidualną, która zależy od wielu czynników. Stomatologia estetyczna pozwala po prostu na usunięcie lub zamaskowanie pewnych defektów estetyki uśmiechu, tak by każdy miał szansę na piękny uśmiech i białe zęby. Poznaj kilka najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w ramach tej dziedziny stomatologii.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest zdecydowanie najczęściej wykonywanym zabiegiem w ramach stomatologii estetycznej. Powodem dla którego wybieramy się do gabinetu stomatologicznego zamiast korzystać z ogólnie dostępnych w sklepach preparatów wybielających jest fakt, że tylko profesjonalne wybielanie daje możliwość otrzymania dobrych i co najważniejsze równomiernych rezultatów wybielania. Samodzielne wybielanie zębów niestety nie pozwala na osiągniecie takich rezultatów, ponieważ stosując pasty czy paski wybielające nie mamy możliwości dotrzeć do wszystkich zakamarków zębów. Taką możliwość ma za to lekarz dentysta.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej Medident Tabor w Barczewie pod Olsztynem: Obecnie w gabinetach stomatologicznych można skorzystać z dwóch metod wybielania zębów: metody nakładkowej oraz wybielania zębów z użyciem lamp Beyond. W metodzie nakładkowej pacjent otrzymuje do samodzielnego stosowania indywidualnie wykonaną dla niego nakładkę oraz preparat wybielający. Cała terapia trwa około 2 tygodni, pacjent musi nakładać preparat wybielający na około godzinę dziennie. Z kolei wybielanie przy użyciu lampy Beyond, wykonuje się w trakcie zaledwie jednej wizyty w gabinecie. W jej trakcie zęby są pokrywane preparatem wybielającym i naświetlane przyspieszającą jego działanie lampą Beyond.

Licówki pełnoceramiczne

Drugim bardzo popularnym rodzajem zabiegu wykonywanym w ramach stomatologii estetycznej jest wyrównywanie linii uśmiechu przy użyciu licówek.

Licówki to tak naprawdę, wykonane z ceramiki, cienkie płytki, które przykleja się do przedniej części zębów.  Sam zabieg jest bardzo prosty i umożliwia szybko i stosunkowo tanio dokonać korekty kształtu oraz koloru zębów. Licówki często stosowane są także u pacjentów z diastemą, to znaczy przerwami między zębami.

śr. ocena 5 / głosów 3