Rodzaje zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii estetycznej


Każdy marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu. Niestety nie tylko zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej sprawiają, że zęby mogą szybko się psuć i żółknąć. Jest to często uwarunkowane genetycznie. Pomocna jest tu stomatologia estetyczna, która pozwala na radykalną zmianę wyglądu wybrakowanego uśmiechu lub poprawę wyglądu zębów przebarwionych, czy nierównych. Na czym polega stomatologia estetyczna?

stomatologia estetyczna

Istota stomatologii estetycznej

Głównym zadaniem stomatologii estetycznej jest przywrócenie zębom ładnego wyglądu. Obejmuje ona szereg zabiegów, które nadadzą naszym zębom poprzedniego blasku lub poprawią ich kształt, czy położenie w łuku zębowym. Nieestetyczny uśmiech, jest dla nas często przyczyną zakłopotania i niskiej samooceny. Aby to zmienić, możemy skorzystać z zabiegu wybielania zębów, leczenia ortodontycznego i protetycznego oraz zakładania licówek.

Śnieżnobiały uśmiech

Spożywanie kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, palenie papierosów i inne nawyki mogą przyczynić się do powstawania przebarwień. Dochodzi do tego przyjmowanie antybiotyków lub innych leków, które również mogą być powodem tworzenia się przebarwień. Profesjonalny gabinet stomatologiczny ma w swojej ofercie kilka różnych metod wybielania zębów. Pierwsza metoda to wybielanie zębów za pomocą specjalnej lampy emitującej odpowiednie promieniowanie. Na zęby nakładany jest stężony żel, który aktywuje się pod wpływem światła z diodowej lampy. Żel powinien być kilka razy zmieniany, by efekty były zadowalające.

Najbardziej innowacyjną metodą profesjonalnego wybielania zębów jest wybielanie laserowe. W tym przypadku zęby także pokrywa się specjalistycznym żelem, który uaktywniany jest światłem lasera. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest wybielenie zębów nawet o kilka odcieni – dowiadujemy się w Centrum Stomatologicznym New-Dent z Lublina.

Powyższymi metodami można uzyskać znakomity efekt w trakcie jednej wizyty. Ostatnia metoda, która trwa jednak dłużej, to metoda „nakładkowa”. Dentysta przygotowuje indywidualne nakładki na podstawie wycisku. Pacjent otrzymuje nakładki i żel wybielający, który stosuje w domu, zwykle w czasie snu.

Zęby jak nowe – licówki

Licówki doskonale sprawdzają się u pacjentów, których zęby zostały uszkodzone mechanicznie, są nierówne, trwale przebarwione lub pomiędzy zębami występują przerwy. Licówki wykonane są z cienkiej warstwy materiału – mamy do wyboru licówki porcelanowe lub tańsze licówki kompozytowe. Licówki, jak sama nazwa wskazuje, mocuje się na licowych stronach zębów, od strony wargowej i policzkowej. Założenie jednej licówki wiąże się z koniecznością oszlifowania zęba, ponieważ licówka dodaje zębowi objętości. Gdyby ząb nie został oszlifowany, wystawałby z łuku. Każdy pacjent przechodzi przed założeniem licówek ocenę warunków zgryzowych, gdyż mają one znaczenie dla trwałości wykonanych uzupełnień. Prawidłowo wykonanymi licówkami pacjent może się cieszyć właściwie bezterminowo. Pamiętajmy, że wszystkie zęby przed zabiegiem założenia licówek muszą być bezwzględnie wyleczone.

śr. ocena 5 / głosów 4