Regeneracyjne właściwości osocza bogatopłytkowego


Starzenie się skóry to proces naturalny, którego nie da się zatrzymać, można jednak z powodzeniem redukować jego następstwa, a więc między innymi powstawanie zmarszczek na twarzy. Szeroki wachlarz rozwiązań w tym zakresie oferuje nam medycyna estetyczna. Jednym z nich jest tak zwane osocze bogatopłytkowe. Na czym polega ten zabieg, jakie przynosi rezultaty i dla kogo jest przeznaczony?

Osocze bogatopłytkowe – na czym to polega?

Potocznie osocze bogatopłytkowe często nazywane jest wampirzym liftingiem. Dlaczego? Ponieważ do jego przeprowadzenie konieczna jest pobranie od pacjentki niewielkiej ilości (około 8 ml) krwi. Jest to niezbędne, ponieważ właśnie z krwi wytwarzany jest specjalny preparat – tytułowe osocze bogatopłytkowe – który w formie mezoterapii zostaje wstrzyknięte w skórę pacjentki. Po pobraniu krew zostaje umieszczona w wirówce, której zadaniem jest oddzielenie krwinek od osocza zawierającego płytki krwi, tak zwane trombocyty. Do osocza następnie dodawany jest czynnik aktywujący, np. trombina czy chlorek wapnia, pod którego działaniem trombocyty zaczynają wytwarzać cytokinę, czyli białka stymulujące procesy wzrostowe komórek. Po wstrzyknięciu takiego preparatu w skórę zaczynają w niej zachodzić procesy regeneracyjne – komórki macierzyste ulegają podziałowi, zaś fibroblasty, czyli komórki tkanki łączne zaczynają produkować więcej kolagenu, niezbędnego do tego, by skóra była sprężysta i gładka. W wyniku zabiegu dochodzi również do tak zwanej angiogenezy, czyli procesu w którym powstają nowe naczynka krwionośne. Ostateczny efekt to poprawa elastyczności, jędrności, odżywienia i nawilżenia skóry oraz, co najważniejsze, likwidacja zmarszczek. Osocze bogatopłytkowe jest jednym z wielu zabiegów medycyny estetycznej, oferowanych przez salony Ladies First.

Zalecenia do wykonania zabiegu

Wampirzy lifting dedykowany jest przede wszystkim osobom, które pragną zmniejszyć widoczność zmarszczek, poprawić owal twarzy oraz zwiększyć jędrność skóry. Zalecany jest on również w celu redukcji blizn i rozstępów, poprawienia gęstości i jakości włosów, ujędrnienia skóry brzucha, regeneracji skóry wokół oczu oraz leczenia trądziku. Jest on doskonałą alternatywą dla osób, które obawiają się negatywnych efektów stosowania innych metod redukcji zmarszczek, np. botoksu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Jak każdy zabieg medycyny estetyczne, również osocze bogatopłytkowe posiada pewne przeciwwskazania. Należą do nich: choroby krwi i nowotwory, ciąża oraz karmienie piersią, opryszczka oraz przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych. Mimo wszystko metoda ta jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych, co wynika między innymi z faktu, że stosuje się w niej krew pochodzącą od pacjentki.

śr. ocena 0 / głosów 0