Mezoterapia w profilaktyce przeciwstarzeniowej


Można spotkać się ze stwierdzeniem, że mezoterapia igłowa działa przeciwstarzeniowo, co jest oczywiście prawdą, jednak chodzi tutaj o profilaktyczne działanie na skórę, a nie eliminowanie oznak starzenia, które już się pojawiły. Mezoterapia igłowa jest odpowiedzialna za spowalnianie naturalnych procesów starzenia się skóry.

Mezoterapia

Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej?

Mezoterapia igłowa to zabieg wykonywany w salonach kosmetycznych oraz gabinetach medycyny estetycznej. Polega na wstrzykiwaniu pod skórę koktajli, w których skład wchodzą cenne substancje odżywcze, m.in. witaminy, kwas hialuronowy, aminokwasy, mikroelementy oraz inne substancje czynne. Podczas zabiegu dokonuje się mikroskopijnych nakłóć w skórze, na głębokość ok. 2 milimetrów, z niewielkim odstępem co ok. 1 cm. Ze względu na dużą ilość nakłóć zabieg przeprowadzany jest z użyciem specjalistycznego sprzętu. Na życzenie klienta salon powinien oferować preparaty znieczulające miejscowo.

Ekspert z gabinetu medycyny estetycznej Podzamcze w Szczecinie odpowiada na pytanie, jak działa mezoterapia igłowa: Można by pomyśleć, że najintensywniejsze działanie posiadają wieloskładnikowe koktajle wstrzykiwane pod skórę, jednak nie do końca tak jest. Oczywiście podawanie witamin, szczególnie witamin C, B i E, ma pozytywny wpływ na kondycję skóry. Jednak samo nakłuwanie mikroigłami przynosi najwięcej pożytku, ponieważ pobudza skórę do przeprowadzenia naturalnych procesów regeneracyjnych. W efekcie skóra m.in. nabiera sprężystości, staje się bardziej elastyczna. Z wyglądu jest odświeżona ze względu na momentalną poprawę krążenia.

Zabieg można przeprowadzać nie tylko na twarzy, ale także szyi i dekolcie, głowie oraz dłoniach. W niektórych gabinetach mezoterapię stosuje się na całym ciele, np. w celu zapobiegania cellulitowi oraz spłycenia rozstępów.

Wskazania do mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa polecana jest osobom młodym, które nie przekroczyły jeszcze 30 roku życia, w celach profilaktycznych. Może zadziałać na co niektóre płytsze zmarszczki, natomiast nie przywróci młodzieńczego wyglądu zaniedbanej, posuniętej w latach skórze. Zabieg ten stosowany jest chętnie w celu wzmocnienia działania innych, bardziej intensywnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wówczas polecany jest także osobom, które skończyły już 30 rok życia. Swoją popularność mezoterapia zdobyła ze względu na małą inwazyjność i rozsądną cenę.

Efekty mezoterapii igłowej

Głównym efektem mezoterapii jest poprawa wyglądu skóry, która:

  • nabiera młodzieńczego blasku, za co odpowiada dostarczenie brakujących składników odżywczych,
  • staje się bardziej elastyczna dzięki wzmożeniu produkcji kolagenu i elastyny,
  • wyrównuje się koloryt poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Regularnie stosowana mezoterapia niweluje płytkie zmarszczki i rozstępy, a także poprawia jędrność skóry, dzięki czemu można osiągnąć zadbany owal twarzy. Mezoterapia igłowa w skuteczny sposób działa na dłonie, które odzyskują częściowo młodzieńczy wygląd. Przede wszystkim jednak mezoterapia igłowa jest stosowana w profilaktyce przeciwstarzeniowej, co oznacza, że zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się pierwszych oznak starzenia oraz spowalnia naturalne procesu starzeniowe skóry.

Zabieg mezoterapii należy powtarzać, by uzyskać pożądane efekty. Rekomenduje się kilka serii powtarzanych w odstępach kilkutygodniowych. Ich regularność i ilość zależy od kondycji skóry w danym obszarze ciała.

Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej

Mezoterapii igłowej nie można przeprowadzać na skórze, która wykazuje obecność stanów zapalnych, do których zalicza się m.in. trądzik oraz opryszczkę. Nakłuwanie stanów zapalnych stanowi wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji na cały obszar, który poddawany jest zabiegowi. Do zabiegu nie mogą podchodzić kobiety w ciąży ani osoby, które cierpią na cukrzycę, zażywają leki przeciwzakrzepowe lub antybiotyki. Warto zwrócić na te kwestie uwagę przed ustalonym terminem zabiegu.

Czy do mezoterapii trzeba się przygotować?

Nie, do zabiegu mezoterapii igłowej nie potrzeba przygotowania. Wystarczy obserwować swoją skórę, by upewnić się, że nie posiada się żadnych stanów zapalnych w obszarze, który ma zostać poddany zabiegowi. Obsługa gabinetu powinna zadbać o przeprowadzenie procedury oczyszczającej tuż przed zabiegiem, aby zachować wymogi higieniczne: skórę należy oczyścić, zmyć makijaż oraz dokonać dezynfekcji.

W celu wydłużenia czasu utrzymywania się efektów mezoterapii warto dodatkowo dbać o cerę, np. przeprowadzając w domu bogaty rytuał pielęgnacyjny. Zaleca się, aby utrzymywać poziom nawodnienia organizmu na optymalnym poziomie, zrezygnować z palenia wyrobów tytoniowych i unikać ekspozycji skóry na działanie promieni UV.

śr. ocena 0 / głosów 0