Kwas hialuronowy – rola w działaniu przeciwzmarszczkowym


Kwas najczęściej kojarzy się z niebezpiecznym środkiem toksycznym. Wszystko za sprawą popularności kwasu siarkowego wypalającego dziury w każdym materialne. Jednak przeglądając skład chemiczny produktów medycznych, można zauważyć, że farmaceuci od dawna wykorzystują różnego rodzaju kwasy. Służą one nie tylko do wypalania dziur, ale także, w zależności od rodzajów, mają wiele innych zastosowań. Jedną z najczęściej wykorzystywanych substancji jest kwas hialuronowy.

kwas-hialuronowy

Charakterystyka kwasu

Kwas hialuronowy występuje w ciele człowieka w postaci soli wodnej. Jego główne stężenie znajduje się w skórze, mazi stawowej, oczach, płynach ustrojowych, tkance łączonej i naczyniach krwionośnych. Głównym zadaniem substancji jest wiązanie wody. Jedna cząstka preparatu może powiązać do 250 cząsteczek cieczy. Właściwości te sprawiają, że skóra człowieka wygląda zdrowo i młodo. Niestety każdego dnia około 30% kwasu ulega rozkładowi. Gdy poziom substancji spada, w skórze dochodzi do degradacji tkanek i włókien kolagenowych. W efekcie skóra staje się wysuszona i pełna zmarszczek. W celu zatrzymania procesu ludzki organizm potrzebuje dodatkowej dawki kwasu hialuronowego.

Wytwarzanie substancji

Kwas hialuronowy występuje nie tylko w ciele człowieka, ale również w skórze rekina, gałkach ocznych bydła i grzbiecie kogutów. Substancja jednak jest trudna do wydobycia, gdyż występuje w połączeniu z innymi biopolimerami. Wykorzystanie jej wymaga specjalnych procesów, takich jak odseparowanie niechcianych czynników. Dodatkowo kwas zwierzęcy powoduje reakcje alergiczne u niektórych osób. Obecnie głównym źródłem substancji są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. W czasie ich fermentacji biologicznej możliwe jest uzyskanie kwasu niemal w czystej formie.

Zastosowanie kwasu w kosmetologii

Popularny kwas określany jest mianem „eliksiru młodości”, z powodu częstego wykorzystywania w kosmetologii. Substancja jest głównym składnikiem kremów odmładzających, tabletek, zastrzyków oraz zabiegów medycyny estetycznej. Podczas procesu anti-aging kwas wstrzykiwany jest w głąb naskórka w celu wypełnienia zmarszczki.  Realizacja operacji sprawia, że zanika defekt skóry. Jednak organizm traktuje kwas jako swój naturalny składnik i doprowadza do jego rozkładu. W związku z tym efekty zabiegu trwają zwykle od 6 do 12 miesięcy.

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem organizmu człowieka i zwierząt. Jego główną zaletą są właściwości przeciwzmarszczkowe. Jest jedną z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej.  Z jej dobrodziejstw można skorzystać m.in. w Gabinecie Medycyny Estetycznej Kn-Estetic we Wrocławiu.

śr. ocena 5 / głosów 4